© Varna24.bg | Търговци и доставчици на услуги отказват да приемат кеш и призовават да си перем парите в пералнята. Причината е, че върху повърхности вирусът може да оцелее за няколко часа, а банкнотите преминават през ръцете на хиляди хора, което ги прави по-опасни. Затова една от препоръките на лекарите е винаги след допир на банкноти да дезинфекцирате ръцете си. Именно заради това служители на каси и гишета в компании отказват да приемат кеш, като насочват клиентите си да платят с карта чрез ПОС терминал.
Засиленото използване на карти и плащане с терминал от своя страна блокира системата за банкови разплащания на редица вериги, но въпреки това плащанията с карти не бяха спрени. От няколко дни компаниите призовават клиентите си да плащат сметките си онлайн чрез смартфоните си. Всъщност вирусът може да вирее на всякаква повърхност, включително и на банкнотите. Заразата се съхранява на повърхността им, след като болестотворните организми попаднат в дупчиците между влакната на хартията, от която е направена тя, пише "България днес."
Според експерти монетите са по-опасни от книжната банкнота, защото върху метални повърхности като никел, мед, стомана и алуминий вирусът вирее доста по-дълго, а при благородните метали, особено при сребро, по-кратко време. Странната практика за "изпиране" на банкноти се въведе преди седмици от централната банка на Китай с цел задържане на пандемията.
Мерките предвиждат дезинфекциране или унищожаване на банкноти, които може да пренасят заразата. Всички китайски банки бяха принудени да "изперат" банкнотите си, като ги дезинфекцират с ултравиолетова светлина и високи температури, след което да ги съхраняват на сигурно в рамките на 14 дни, преди те да влязат в обращение. Иначе всички знаем, че буквалното пране на парите в пералня не унищожава банкнотите, но сериозно ги уврежда и захабява. |