© Varna24.bg | | От 20 до 22 юли в зала "Пресцентър" на Фестивалния и конгресен център - Варна, ще се проведе Национална работна среща по проблемите на Ретинопатията на недоносеното с участието на повече от 90 офталмолози, неонатолози и акушер-гинеколози от цялата страна. Основните лектори ще бъдат д-р Клер Гилбърт- професор по международно очно здраве, председател на Програмния комитет за детско очно здраве към Международната агенция за превенция на слепотата (ключов фактор в програмата на Световната здравна организация за елиминиране на предотвратимата слепота "Зрение 2020") и д-р Джил Адамс, консултант, Moorfields Eye Нospital, Лондон. Организатори са Специализирана Очна болница- Варна с управител д-р Руслан Тошев и Медицински Университет „Проф.Д-р Параскев Стоянов" - Варна.
Ще се обсъдят съвременните медицински аспекти на ретинопатията, както и организацията на превенцията на заболяването. Поканени са представители на отговорните институции от национален и регионален мащаб: Министерството на здравеопазването, Националните консултанти, НЗОК, БЛС и др. с цел запознаване с проблема и обсъждане на административно- организационните, финансовите и други ограничения, възпрепятстващи ефективната борба с ретинопатията.
Ретинопатията на недоносеното е една от водещите причини за детска слепота в развитите страни. С подобряването на грижите за недоносените и оцеляването на все по- малки бебета значението на този проблем нараства. В световен мащаб повече от 60 000 деца са слепи от ретинопатия, а огромният брой на случаите с едностранна слепота и тези със сериозни зрителни нарушения е неизвестен.
Поради огромната социална значимост на този проблем, той е с нарастващо значение и за България. В Специализираната Очна болница- Варна, се провеждат скрининг и лечение на ретинопатията за първи път в страната още от 1986 г., като този процес непрекъснато се усъвършенства.
Националната среща се открива на 20 юли /понеделник/ в 9 часа от ректора на МУ проф. д-р Анелия Клисарова, дмн, и ще продължи и на 21 и 22 юли 2009 г. |