Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
В Русия връщат изтрезвителните, за да няма повече пияни по улиците
Автор: Екип Varna24.bg 09:21 / 04.01.2021Коментари ()1278
©
В Русия регионалните изтрезвителни отделения отново ще са позволени. Такива могат да бъдат откривани от началото на 2021. Те ще работят на базата на "държавно-частно партньорство". Съответните законови изменения са подписани от президента Владимир Путин, както става ясно от официалния сайт за правна информация. В тези центрове ще се оказва помощ на лицата, изпаднали в "алкохолно, наркотично или друго токсично опиянение", пише "Дойче Веле".

Необходимостта от законовата промяна е аргументирана със следните цифри: от алкохолизъм в Русия годишно умират над 50 000 души, при това основно в трудоспособна възраст. Освен това пияните по улиците не само стават често жертва на престъпления, но и самите те са склонни към противозаконни действия - около 35 процента от всички престъпления са извършени под влияние на алкохол. Посочва се и това: през 2018 година по улиците са били регистрирани над 1 милион опиянени лица, включително 180 000 пияни, които са били неспособни да се придвижват или ориентират сами.

Агенция "Интерфакс" уточнява, че в изтрезвителните ще бъдат приемани хората с леко и средно опиянение, които нямат нужда от медицинска помощ. Правилата за работата на центровете предстои да бъдат подготвени съвместно от три министерства: на вътрешните работи, на здравеопазването и на труда.

Освен това с друг документ Путин разрешава на полицаите да откарват пияните граждани не само в болниците, но и в изтрезвителите - съответните поправки са записани в Закона за полицията.

Промените бяха внесени за разлеждане в Държавната дума през 2019 година и бяха приети на 22 декември 2020.

Десет години без изтрезвители

Системата на изтрезвителите е създадена в СССР - през 30-те години на миналия век, но първите центрове от този вид са открити в Руската империя още в периода 1902 - 1904 година - в Саратов, Киев, Ярославъл и Тула.

В Тула изтрезвителят имал две отделения: амбулатория за алкохолиците и приют за децата, чиито родители злоупотребявали с алкохола. Имало двама щатни сътрудници - фелдшер и файтонджия, който обикалял из града и събирал пияните. В изтрезвителя давали безплатна храна на пациентите и им оказвали медицинска помощ под формата на зелева чорба и амоняк, а на хората, които имали сърдечни проблеми, давали камфор. Те оставали по няколко дни в изтрезвителя, като за тяхно забавление дори е имало грамофон. През първата година от работата на центъра в Тула смъртността от злоупотреба с алкохола спаднала 1,7 пъти.

През 1917 всички изтрезвители са закрити. Първият съветски изтрезвител е открит в Ленинград на 14 ноември 1931 година. Сътрудниците на органите на реда събирали пияните по улиците и ги откарвали в изтрезвителите, където по възможност били свестявани и оставяни да пренощуват.

По съветско време изтрезвителите са неотменна част от градския фолклор - те присъстват във вицове и песни, стават тема на карикатури и сатирични произведения, намират отражение във филми като "Есенен маратон" и "Афоня".

В средата на октомври 2011 година всички специализирани медицински изтрезвители на територията на Русия са ликвидирани и хората в "състояние на опиянение" можело да бъдат откарвани само в болница. През 2010 година общият брой на изтрезвителите из страната е бил 545. През 2009 в тях са били приети общо 2,5 милиона души.

А как е другаде

В Беларус, Казахстан, Чехия, Полша и редица други страни продължава да има изтрезвители. В Германия пък има т.нар. "килии за изтрезняване" към полицейските управления и клиниките.

В България т.нар. "заведения за отрезвяване" не съществуват от март 2015 година, след като тази дейност отпада от задълженията на МВР.


https://www.varna24.bg/novini/mejdunarodni/V-Rusiya-vrushtat-iztrezvitelnite-za-da-nyama-poveche-piyani-po-ulicite-1036199
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.