© Varna24.bg | | През тази година няма да бъде извършена оптимизация на образователната система във формата, в който тя бе осъществена до момента. Това заяви зам.-кметът по въпросите на просветата Коста Базитов по време на конференция, посветена на взаимодействието между местната власт и структурите на гражданското общество в областта на образованието. Както е известно през миналата година осем варненски училища бяха обединени и образуваха четири. Обжалване в съда спря сливането на училищата "Никола Йонков Вапцаров" и "Софроний Врачански". Влизането на казуса в съда стана причина и общината да загуби 250-те хил. лева, отпуснати за оптимизирането на двете школа. Наложи се повторно кандидатстване за предвидената сума, като по думите на Базитов тя ще бъде усвоена.Все още не може да се каже по какъв начин ще продължи оптимизирането на образователната система, тъй като обсъжданията по този въпрос текат, посочи той. Според него обаче, трябва да се вземат решения, свързани с базата на школата. В момента има общински училища, които са пренатоварени, а същевременно професионални гимназии с неуплътнена на 100% база, мотивира се зам.-кметът. Той информира, че предложенията за оптимизиране на училищата в града трябва да са готови до 31 март следващата година. Базитов призна и, че има школа в общината, които изпитват проблеми с бюджетите си. Става въпрос предимно за учебните заведения в селата около Варна, в които се обучават по-малък брой ученици, посочи Базитов. Въвеждането на делегираните бюджети беше правилна стъпка, но не добре реализирана, коментира той.
Броят на учениците във Варна намалява, стана ясно още на вчерашната конференция. Докато през учебната 2001/2002 г. те са били 35 981, през 2004/2005 г. учениците намаляват до 32 347, а през 2008/2009 г. вече са 29 764. Към момента необхванатите и отпаднали ученици са около 2,5% от подлежащите на задължително обучение. Броят на обхванатите в извънкласни занимания пък е около 12 на сто от всички ученици. Съотношението между момичета и момчета е в полза на силния пол, чиито представители са 51,5 на сто от общия брой на обучаващите се.
По последни данни, в общинската образователна система работят 3071 педагози, 2610 от които са с висше образование. 240 са професионални бакалаври и едва 20 - със средно педагогическо образование. 1362 учители и директори притежават професионално-квалификационна степен, а четирима - научна степен.
Конференцията във Варна бе в рамките на проект, изпълняван съвместно с Асоциация "Човешки права - стъпка по стъпка" и столична община. В изпълнение на целите му бе изготвена харта за сътрудничество между структурите на гражданското общество и местната власт, както и регистър на неправителствените организации, работещи в системата на образованието.
Източник: в. "Позвънете" |