Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Нови банкноти сътвори наша студентка
Автор: Екип Varna24.bg 09:03 / 03.02.2021Коментари ()1862
©
Нови банкноти сътвори студентка от Националната художествена академия. По магистърски проект 23-годишната Сибила Керелезова изготвя прецизно графичния дизайн първо на 50-олевки със 7-слойна защита от фалшификация, а след това се заема и с останалите номинали. В цялостната концепция на новите средства за разплащане е залегнала идеята за съхраняване на вярата.

Дизайнът на новата емисия проследява развитието на църковната архитектура и изкуство по българските земи. Различните номинали отразяват различни периоди от националната история. Банкнотата от 50 лв., първата в обращение от емисията, представя Възраждането. На лицевата част на банкнотата е илюстрирана западната фасада на храма "Успение Богородично", построен през 1817 г. в Копривщица. На обратната страна е изобразен кръстът от иконостаса в храма, както и иконата "Богородица играеща", датирана от XIX век, намираща се в черквата.

В 7-степенната защита на банкнотата от 50 лв. са заложени както плътен слой с фоново изображение, прозрачен слой с две защитни ленти и холограмно число 50, така и слой с основната илюстрация и прозрачен фон. Освен това е поставен и слой с допълнителна защита - холограмен кръст и полупрозрачен чертеж.

"Най-долният слой е с текстура, изготвена на база детайл от фасадата на църквата. Това е много добър начин за защита. Геометрично е създадено, като умишлено някои фигури в дизайна са направени да се различават за по-трудна фалшификация. Поне докато биткойните не ни превземат. Не е невъзможно, гледайки как вървят нещата", споделя пред "България Днес" Сибила.

Родена и израснала в Кърджали, студентката е първи курс магистратура в Националната художествена академия. Животът й протича в мултикултурна среда, като в южния град преобладава мюсюлманското население. Категорична е, че трябва да съхраним вярата си и националните светини, които вплита в своята визия за новите банкноти.

"Работя и по останалите номинали. Върху тази с най-малкия - петолевката, ще бъде изобразена ротондата "Свети Георги" като ярък представител на Античността. Върху банкнотата от 10 лв. ще сияе златната църква във Велики Преслав, характеризираща Първото българско царство. На тази от 20 лева като един от символите на Второто българско царство ще бъде илюстрирана църквата "Св. Димитър Солунски" във Велико Търново, където историческите сведения я свързват с обявяването на въстанието на братята Асен и Петър, довело до възстановяването на българската държава през 1186 г. А на банкнотата с най-голям номинал ще грее образът на Александър Невски", разказва още пред вестника студентката в НХА.

Всяка банкнота ще бъде с различен цвят. Петолевката ще бъде червена, защото фасадата на ротондата е в същата окраска. Тази от 10 ще бъде в златист нюанс, от 20 - комбинация от златисто и червено, а 100-левката също ще е комбинация, но от тюркоазено и златисто.

"Концепцията е много добре обмислена и издържана. БНБ вероятно има допълнителни изисквания за дизайн, които не се съобщават на масовата публика. Те спокойно могат да се реализират с помощта на експерти, които се занимават именно с това и ако решат от националната банка да пуснат банкнотите в истинско обращение", казва още Сибила и допълва, че е по-добре да запазим българската валута за сметка на еврото като единна разплащателна единица.

Научен ръководител на Керелезова е Красимир Андреев. "Главната идея е да може да се развие концептуалното мислене, което да приеме графична форма. Заедно с нейната колежка имаха задание за нов дизайн на банкнотите, които имаме сега в обращение. Направиха много задълбочено проучване, включващо световни образци и нашия път от първите до последните ни банкноти. Например норвежката и швейцарската банкнота имат модерна визия и отлична графика. На базата на това изградиха концепция за цялата палитра от номинали на банкноти, които имаме. Сибила се насочи към храмове светини у нас, докато колежката й предпочете да се насочи към прочути българи зад граница, които са по-малко известни у нас", разказа пред вестника Андреев.

За да може банкнотите да излязат в обращение, има сложна и продължителна процедура. При нея художествен съвет от експерти от БНБ, историци, художници и други специалисти решава визията на банкнотите - лицето ни пред света. Ако предложението бъде отправено, трудно, но не и невъзможно би се получило.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Novi-banknoti-sutvori-nasha-studentka-1046694
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.