Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
В България има 1000 зони със свлачища или 200 000 дка проблемна територия
Автор: Екип Varna24.bg 13:08 / 11.02.2021Коментари ()1316
© Varna24.bg
Позиция на Европейския център за транспортна политика относно вариант за превенция на свлачищата и срутищата, заради които в последно време възникнаха проблеми с пътната мрежа в страната:

През последните седмици станахме свидетели на сериозни срутвания и пропадания на пътища от различна категория в страната, което създава множество всекидневни проблеми, но също така повдига и куп въпроси. Свлачището в голяма степен е природно явление, за чието преодоляване е необходимо да се засили превенцията на базата на оценка на риска от настъпването на тези събития чрез, което да се вземат изпреварващи мерки, защото става дума за пътища и пътна безопасност.

Remote sensing technologies / Технологии за дистанционно наблюдение

През последните няколко години Агенция пътна инфраструктура положи значителни усилия по овладяването на проблема със свлачищата, като изгради система за постоянен локален мониторинг. Факт е обаче, че за преодоляването на този проблем се изисква прилагането на иновации и високо технологични решения, които не са били използвани никъде досега. Подобен подход изисква време и решителни действия, които да са последователни, разумно планирани и целенасочени. Това ще гарантира минимализиране на риска от подобни явления или така те поне ще се превърнат в по-предсказуеми и управляеми.

През изминалата 2020 г. Европейският център за транспорти политики стартира преговори за осигуряването на иновативен метод за заснемане и оценка на риска по пътната инфраструктура. Инициативата на Центъра е подкрепена от редица институции в България, но също така и от правителството на САЩ. Методът предвижда заснемане на пътната инфраструктура чрез сателити. В комбинация от вече изградената система на АПИ за мониторинг на свлачищата и метода за дистанционно наблюдение ще се ускори и подобри значително превенцията над подобни процеси.

Технологията за дистанционно заснемане ще даде на специалистите информация за слабите места и реалното състояние пътната инфраструктура, както и за потенциалния риск от инциденти заради природни дадености, включително за активиране на свлачища и срутища. Тези системи са адекватни на потенциалните поражения, които биха могли да настъпят и поради тази причина е важно да прилагаме иновациите, не като самоцел, а като естествено противодействие и превенция над щетите.

200 000 дка проблемна територия у нас

В България към настоящия момент има над 1000 зони със свлачища, които обхващат територия от над 200 000 декара. По същество свлачището е природно явление, при което се нарушава устойчивостта на големи земни маси и се създават предпоставки за тяхното самоволно придвижване. Събирането и натрупването на статистически данни за тези събития и метеорологичните условия, при които те настъпват, определено могат да помогнат тези събития да бъдат предвиждани, контролирани и дори управлявани. Същото се отнася и до срутването на големи количества скални маси. Но, ако тази статистика се комбинира с още детайлни и съвременни данни за състоянието на терена, включително за вече изградените защитни съоръжения - мрежи, стени и др., със сигурност точността на предвижданията ще се увеличи значително и броят на инцидентите, като тези от началото на годината, ще намалее.

Всъщност България не е единствената страна, засегната от подобни явления,. Заради преовлажняване на почвата вследствие на обилни валежи срутвания има по цял свят. Примерите са много - Калифорния, Азия, Европа. Целта на ЕЦТП сега е да провокира действия, които да подпомогнат властите в значителните усилията, които те полагат, за редуциране на свлачищните и срутищни процеси. Това е възможно чрез преосмисляне на всички възможни компоненти от тези процеси и борбата с тях - природни дадености, качество на строителството, дългосрочно планиране, решения за използване на съвременни технологии.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/V-Bulgariya-ima-1000-zoni-sus-svlachishta-ili-200-000-dka-problemna-teritoriya-1050051
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.