Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ще правим ток от вълните с революционна за България технология
Автор: Екип Varna24.bg 09:18 / 09.09.2009Коментари ()676
© Varna24.bg
Местят ветрогенераторите в морето
В България ще се произвежда ток от енергията на морските вълни. Още през 2012 г. може да се топлим през зимата и да въртим чеверме през лятото с "морската" електроенергия, ако проектът на екипа варненски специалисти от Института по океанология при БАН бъде одобрен и финансиран. Той е за срок от 3 години и за повече от 1 млн. евро и е разработен за участие в конкурса "Развитие на научната инфраструктура" в приоритетната област "Възобновяеми източници на енергия и енергоспестяващи технологии".

Основни двигатели на идеята са ст.н.с. I степен д.т.н. Здравко Белберов, директорът на ИО при БАН ст.н.с. II степен инж. Атанас Палазов и ст.н.с. II степен инж. Траян Траянов. Проектът, озаглавен "Иновационни технологии за използване на ветровата и вълновата енергия в бреговата зона" (INWECO) е революционен за България. До октомври т.г. Министерството на образованието, младежта и науката трябва да се произнесе дали го одобрява, за да бъде той стартиран веднага. Проектът е разработен в 2 основни направления. Първото визира съвременната европейска тенденция ветровите генераторни паркове да бъдат изнасяни от сушата в морето Мотивите на учените за това са няколко.

Първо, доказано е, че вятърът в бреговата зона, но в морето, т.нар. офшор, са по-постоянни и с по-голяма сила, отколкота на брега. Второ, срещу ветровите енергийни паркове на сушата има много реакции от природозащитници, тъй като е установно, че генераторите пречат на птиците и на пътя им Via Pontica. "Не на последно място, учените са доказали, че генераторите създават инфразвук, а в обсега на сянката им земеделските култури дават 20 на сто по-малко реколта", обяснява Траян Траянов. Затова във Великобритания, Дания и Германия тенденцията е ветровите паркове да се изнасят в морето. Дания и Германия ползват за целта Балтийско и Северно море, а Великобритания - Северно и Ирландско море.

"Неслучайно лично британският премиер Гордън Браун се качи на гумена лодка, за да открие от нея новия ветрови парк на страната в Ирландско море", припомня Траянов.

Той допълва, че тази технология предвижда колоните на ветрогенераторите да бъдат хванати на морското дъно. "Морската" теденция за ветрогенераторите е в унисон с изискането на ЕС, познато като "20 - 20 - 20". Според него до 2020 г. страните от Евросъюза трябва да увеличат до 20 на сто добиването на електроенергия от възобновяеми източници и в същото време да намалят с 20 на сто вредните емисии.

Втората част на проекта INWECO е далеч по-любопитна. Според разработката ток може да бъде получаван от енергията на морските вълни. "Научно проучване доказва една много интересна характеристика на вълната по нашето крайбрежие - разказва Траян Траянов. - Проследява се енергията на вълната по месеци и по сезони и тези характеристики се сравняват с необходимостта на хората по крайбрежието от консумация на електроенергия. Анализът показва, че именно през зимата енергията на вълната е по-голяма, а тогава имаме нужда от повече ток. Всъщност по този проект ние работим върху технологии, свързани с трансфер на вълновата енергия в електроенергия..."

Самият Траян Траянов е автор на уникалното съоръжение, което ще превръща вълната в ток. Изобретението вече е патентовано като полезен модел под името BG 951U1.

"Идеята зрее у мен още от 1975 г., тогава я споделих, но не можа да се реализира. Всъщност такъв тип генератор създава през 1964-та японският инж. Токуда. Той работи на принципа на т.нар. осцилираща водна колона. Аз заимствам само принципа, но го приспособявам към съществуващата у нас инфраструктура - конкретно към готовите естакади в Шабла, Шкорпиловци и Бургас - разкрива Траянов. - Накратко: към колоните на естакадата се закрепват специални работни цилиндри. Има 2 варианта - те да са хванати само към колоните или да са прикрепени и към морското дъно. Водата от вълната навлиза в колоната и, изкачвайки се нагоре, създава налягане, т.е. действа като бутало. Сгъстеният въздух отваря при определено налягане един клапан и праща въздуха към работна въздушна турбина, съединена с електрогенератор."

Съоръжението може да бъде използвано за производство на ток, който да служи за осветление, за отопление, за изпомпване на морската вода към резервоари, басейни или други технологични нужди, както и за разлагане на водата на кислород и водород. Траян Траянов дава пример с Исландия, където подобни съоръжения разлагат водата, а придобитият водород се използва масово като гориво за корабите. То, освен че е екологично, е и по-евтино. Според съществуваща директива в страната на викингите до 2030 г. исландските кораби трябва да бъдат преоборудвани изцяло на водородно гориво.

Това е горивото на бъдещето, няма какво да се лъжем, категоричен е Траянов. Ако проектът INWECO на варненкия екип бъде одобрен, тестовете на изобретението ще бъдат на естакадата в Шкорпиловци. "Не можем да се правим, че не виждаме какво става в другите страни. Европа е много напред в тези нови технологии. По подобен начин вече правят ток в Испания, във Великобритания, в Дания. Господ ни е дал енергията на вълната, защо да не я използваме?...", пита Траянов.

Източник: chernomore.bg



https://www.varna24.bg/novini/varna/Shte-pravim-tok-ot-vulnite-s-revolyucionna-za-Bulgariya-tehnologiya-108772
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.