Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Рискът от хипертония на село е по-голям отколкото в града, сочи проучване на МУ-Варна
Автор: Екип Varna24.bg 16:30 / 26.09.2009Коментари ()1179
©
Хората, които живеят на село са подложени на по-висок риск от развитие на хипертония, отколкото тези, които живеят в града. Това показва изследване правено в продължение на две години във варненската община Долни Чифлик. Изследването е направено като част от дисертацията "Контрол на артериалното налягане" на д-р Клара Докова от Катедрата по обществено здравеопазване към Медицинския университет в града.

За целта д-р Докова е мерила кръвното на 1800 души. Изводите от проучването показват, че селското население е информирано за високото кръвно налягане и провежда лечение, което обаче не дава резултат. Причината е, че освен да се вземат лекарства, хората трябва да контролират и останалите фактори, които влияят на кръвното налягане: консумацията на алкохол, на солени ястия и физическата активност. Рисковата група са предимно мъжете, които особено през зимата водят заседнал начин на живот, пият домашно приготвен алкохол и хапват солени мезета. Поради тази причина и при едва 9% от мъжете хипертоници постигат някакъв контрол, сочат данните. При жените този процент се движи около 15 на сто.

Изследването бе дадено за пример от практиката на кръгла маса на тема "Научните изследвания в общественото здравеопазване - качество и ефективност", която се провежда в Медицинския университет във Варна. Организатори на форума са сп. "Социална медицина", Сдружението "Обществено здравеопазване - 99" и МУ-Варна. Специалистите дискутират теми, свързани с националните приоритети и научни изследвания в общественото здравеопазване, подготовката на млади изследователи в областта, както и чуждия опит.

Имаме уверението, че Министерството на здравеопазването ще чуе гласът на изследователите и на база на техните изследвания ще вземе необходимите политически решения, които да подобрят общественото здраве, каза доц. Невяна Фесчиева от МУ-Варна. След провеждането на кръглата маса, експертите ще излязат с конкретна декларация, която ще адресират до здравното ведомство.

Основният акцент при формирането на общественото здраве са стилът и начинът на живот. Обществото трябва да е наясно кое е добро и кое лошо за здравето. Рекламите например са изключително агресивни и насаждат недобри навици у децата. Необходима е платформа на националните интереси, както и да се инвестира в здравето, коментираха учените.

Източник: Днес +



https://www.varna24.bg/novini/varna/Riskut-ot-hipertoniya-na-selo-e-po-golyam-otkolkoto-v-grada-sochi-prouchvane-na-MU-Varna-111428
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.