Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Проф. Кантарджиев: Може би вече сме постигнали един доста добър колективен имунитет 
Автор: Екип Varna24.bg 11:15 / 04.03.2022Коментари ()1575
©
"Въпреки, че войната е водещата тема, трябва да знаем, че коронавирусът съществува и заплахата за здравето както за отделния човек, така и за обществата продължава." Това каза проф. Тодор Кантарджиев по БНР.

Важно е да отбележим обаче, че първо започнаха да намаляват новите случаи на заразените в най-засегнатите области в страната, като първо това се вижда за областите - Благоевград и София - град.

Последно и с по-бавни темпове намаляват новозаразените във Варна и Източна България. Това доведе и до намаляването на натиска върху болниците, като аз следя ежедневно тези процеси за лечебните заведения в столицата", съобщи проф. Тодор Кантарджиев.

"Цяла седмица имаме вече и намаляване на броя на смъртните случаи. А данните сочат, че в областите, в които ваксинационното покритие е по-голямо, смъртността е по-ниска.

При 605 (96,3%) клинични проби е установен вирусен вариант Омикрон, 521 от тях са подвариант (ВА.1 или ВА.1.1) и 84 (BA.2). Хоспитализацията при "Омикрон" е 8-12%, а при BA 2 подварианта на "Омикрон" само под 1,3%.

Това сочат последните данни от анализа на НЦЗПБ и т.нар. вариант на "Омикрон" - БА.2 се оказва, че не е толкова опасен, колкото ни предупреждаваха и плашеха. Тоест този вариант протича и доста по-леко. 

Така се доказа философията на генетичното развитите на пандемичния вирус - да се разпространява по-бързо, да става по-прилепчив, да заразява по-бързо, но да протича по-леко като заболяване. Така че, аз очаквам той да стане ендемичен", заяви проф. Кантарджиев. И допълни:

"Омикрон премина през голяма част от българското население. Хората с бустер го прекараха по-леко, за децата също се доказа, че по-леко го болеуват при "Омикрон" варианта.

Проблем с добрия изход от болестта има отново, както и при Делта варианат и Уханския вариант, при възрастните, при хората с хронични заболявания, които не са се ваксинирали все още. А точно те у нас не бяха обект на засилена информационна кампания, че трябва да се ваксинират. И затова точно такива пациенти сега са в болница отново, като при предишните вълни", обобщи  проф. Кантарджиев.

Спред епидемилога тъжен факт е, че в момента се поставят предимно бустерни дози и много малък процент първа доза ваксина. Пет пъти повече бустерни дози от първи дози, уточни той.

По думите му ще имаме спокойно лято, което бихме могли да използваме, за да се предпазим с ваксина и да сме подготвени за есента:

"Да не допускаме грешката от миналото лято, затова препоръчвам през това лято първа доза да си поставят неваксинираните, преболедувалите и с хроничните заболявания хора. И да помним една от поуките от тази пандемия - маските пазят.

Има много малка вероятност от нова мутация на "Омикрон" в бъдеще, освен ако не настъпи генетично изменение, водещо до имунно бягство на "Омикрон".

"При 30 на сто ваксинирани напълно, 700 000 с бустерна доза и голям процент ваксинирани, при 50 на сто имунизирани в столицата, може би сме постигнали един доста добър колективен имунитет ", обобщи в заключение проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни паразитни болести.



Още по темата: общо новини по темата: 14984
26.11.2024 »
25.11.2024 »
25.11.2024 »
23.11.2024 »
15.11.2024 »
14.11.2024 »
предишна страница [ 1/2498 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Prof-Kantardzhiev-Mozhe-bi-veche-sme-postignali-edin-dosta-dobur-kolektiven-imunitet-1223825
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.