© | Симеон Сакскобургготски e роден през 1937 г. От смъртта на неговия баща, цар Борис III, на 28 август 1943 г. до 15 септември 1946 г. е цар на България под името Симеон II, но поради ненавършено пълнолетие от негово име управлява Регентски съвет.
След смъртта на Елизабет II той е практически третият най-възрастен монарх в Европа. Реално той никога не е отстъпвал трона за разлика от кралете на Сърбия, Румъния и Гърция, които абдикираха след Втората световна война.
На 15 септември 1946 г. в присъствието на Съюзническата контролна комисия (СКК) и части на Съветската армия, се провежда Референдум за обявяване на България за република. Над 95% от гласувалите са за република, но тъй като страната по това време на практика е все още окупирана от съветски войски, гласуването на референдума не отговаря на съвременните разбирания за свободен вот.
На 16 септември 1946 г. царското семейство (царица Йоанна, Симеон II и сестра му Мария-Луиза) е прогонено от страната. Така Симеон Сакскобургготски напуска България, без никога да е абдикирал от престола. Някои смятат, че референдумът е противоконституционен и нелегитимен, защото не е проведен в съответствие с действащата в страната Търновска конституция, която не предвиждала промяна на формата на държавно управление.
Ако България не бе обявена за република Симеон II щеше да подобри и световния рекорд по управление. Той се възкача на трона на 28 август 1943 г. По този начин щеше да събере над 74 години, което е повече от управлението на "Краля Слънце" на Франция Луи ХIV - 72 години и 110 дни. Елизабет II е втора в тази класация със 70 години и 214 дни. |