© Impact Press Group | | Около 200 варненци са подали заявления за бърза и експресна поръчка за смяна на документи от вчера до днес, съобщиха от ОД на МВР в морската столица. След срива вчера сутринта системата вече работи нормално, увериха от полицията. Въпреки това пред Паспортна служба на ул. "Сан Стефано" №1, където се приемат поръчки за експресни и бързи услуги, за подаване на заявления чакаха около 100 души. Пред Първо и Второ районни управления нямаше повече от 15 - 20 чакащи.За да се избегнат неудобства, от варненската полиция съветват таксата за подаване на документи да бъде заплатена предварително по банков път. За подмяна на лична карта не са необходими никакви документи. Нужна е само снимка, която се прави на място. При желание да бъде подновен международен паспорт се вземат и пръстови отпечатъци - така наречените биометрични данни. Следва подпис на лицето със специална електронна писалка на определен за това малък екран. Подаването на заявления ще става във всяко РПУ, както и досега. Получаването на новите документи е лично или с пълномощно. За улеснение шофьорските книжки също ще могат да бъдат сменяни в РПУ, а не само в КАТ.
Според вътрешния министър Цветан Цветанов досега в цялата страна са подадени около 70 хиляди заявления за издаване на лични карти, паспорти и шофьорски книжки. Гражданите, които са заявили експресна услуга, а не могат да я получат по някаква причина, ще бъдат компенсирани финансово, като им се удържат пари за бърза или обикновена поръчка, допълни Цветанов.
Таксата за издаване на лична карта е 18 лв., за свидетелство за управление на моторно превозно средство - 25 лв., а за паспорт с биометрични данни - 40 лева. Младежите между 14- и 16-годишна възраст се освобождават от такса за издаване на първа лична карта. За първи паспорт на дете до 14-годишна възраст ще се плаща само 25 на сто от стойността на обикновената услуга, а за следващ - 50 на сто.
Няма да плащат за лична карта и за свидетелство за управление на МПС хората над 70-годишна възраст. Те ще дължат такса, равна на 25 на сто от таксата за паспорт. Гражданите между 58- и 70-годишна възраст плащат 60 на сто от обикновената услуга за лична карта, 50 на сто - от таксата за паспорт, и 44 на сто - от таксата за свидетелство за управление на МПС. Всички възрастни хора, които имат зелени паспорти, ще продължат да ги ползват. Няма да сменят личните си карти всички притежатели на безсрочни документи за самоличност.
Подмяната на валидни документи с тези от новия вид не е задължителна, припомнят от полицията. Срокът на голяма част от документите за самоличност изтича тази година, но валидността на документите се удължава с шест месеца, за да се избегнат опашките пред РПУ. През този шестмесечен срок документът за самоличност ще важи само в България и с него няма да може да се пътува в чужбина.
За подаването на заявления няма краен срок. Това може да стане по всяко време след изтичане на валидността на старите документи.
Източник: Дарик |