© | Причината да искаме по-тежконаказуем състав е, че хората с увреждания са по-уязвими в позицията на жертва отколкото лице с нормален интелектуален капацитет. Тези хора са по-доверчиви и податливи на манипулация и не могат сами да реагират адекватно на дадена ситуация и да я оценят правилно.
Това каза Радослав Стоянов от Правната програма на Българския хелзинкски комитет в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ по повод унизителното видеото с младеж със специални образователни потребности.
"Не може да не разбираш, че поставяш един такъв човек в такава ситуация в унижение. Ние, като хора с пълноценен интелектуален капацитет, дължим грижа към тези, които нямат тази възможност като нас.“
Според него в България липсва закон, който да признае дискриминационния мотив в този случай. Тежконаказуемите състави в българското наказателно право се предвиждат за деяния с по-висока обществена опасност, деяния за дискриминация, това са т.нар. престъпления от омраза или престъпления с дискриминационни подбуди, каза още той, като допълни, че в случая с унизителното видео този тежконаказуем състав не е приложим: "Миналата година на работна група в Министерство на правосъдието БХК предложи да се включат и други признаци, един от които увреждането, и да се включат и за други престъпления, например принудата. В момента прокуратурата поради липса на такива състави е квалифицирала деянието като хулиганство. За съжаление нашето предложение не се прие.“
Според Радослав Стоянов, разпространявайки снимки от това видео, дори и с добри подбуди на възмущение от случилото се, продължава да се накърнява неговото достойнство, затова призова поне да се скрие лицето му, за да се запази достойнството на младежа, защото това рефлектира и върху семейството му, и върху обкръжението му. |