Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Варненски астрономи провеждат дистанционни наблюдения от Хаваите
Автор: Екип Varna24.bg 09:55 / 04.10.2010Коментари ()715
© Impact Press Group
За първи път в учебната програма по астрономия в курсовете към Обсерваторията са включени астрономически наблюдения с роботизирани големи телескопи. До сега учениците от Обсерваторията са имали възможност да работят по време на наблюдателните школи и експедиции на Шмид телескоп, който има 70 см диаметър на огледалото и да се запознаят с работата на астрономите на 2-м телескоп, които се намират в Националната обсерватория "Рожен".

За първи път, преди няколко дни ученици и учители от обсерваторията имаха възможност да проведат астрономически наблюдения с 2-м Фолкс телескоп на Хавайския остров Калеакала. Този телескоп, заедно с 2-м роботизиран Фолкс телескоп в Австралия и 2-м телескоп Ливърпул на Канарските острови са предоставени безплатно за обучение на учениците в Англия. Учениците от някои европейски страни участват в проекти, за да получат възможност за обучение с тези големи професионални телескопи.

В продължение на 30 минути на българските ученици под ръководството на д-р Радева беше даден достъп и те задвижваха телескопа дистанционно, от лекционната зала на Астрономическата обсерватория. Младежите задаваха координати на обекти и отдалеченият голям телескоп заснемаше подадените от варненчетата астрономически обекти. Учениците получиха астрономически изображения на Ракообразната мъглявина, която е резултат от избухването на свръхнова звезда в съзвездието Бик. Тази мъглявина се намира на около 6500 светлинни години от нас. Учениците получиха изображения на мъглявината в различни филтри и ще направят цветно изображение на обекта, ще определят размерите й.

Използвайки стари фотографии на мъглявината ще измерят скоростта на разширението й. Вторият обект, който заснеха учениците с големия телескоп на Хаваите е кометата 10Р/Темпел2. Учениците ще измерят големината на кометата и дължината на опашката на кометата. Ще измерят скоростта на движение на тази интересна ярка комета. Следващата наблюдателна сесия на учениците ще бъде на 8 октомври, отново с 2-м телескоп на Хаваите. Предоставянето на такава уникална възможност на варненските ученици е благодарение на тяхната активно участие в международни наблюдателни проекти, където те се представят отлично и е много силна мотивация за тяхната реализация в областта на астрономията.

Източник: в. "Народно дело"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Varnenski-astronomi-provezhdat-distancionni-nablyudeniya-ot-Havaite-195954
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.