Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Системата SafeSeaNet ни вкарва в Шенгенските изисквания
Автор: Екип Varna24.bg 11:52 / 11.10.2010Коментари ()1184
© Varna24.bg
В момента България върви по един път използвайки най-новите технологии за комуникации така, че да се направи морския бизнес успешен и с по-малко проблеми и по-бързо да става обработката на кораби в българските пристанища. Това заяви изп. директор на ИА "Морска администрация" Сергей Църнаклийски, който присъства на откриването на международната конференция E Maritime Black Sea 2010, която се провежда във Варна. По негово мнение именно това е и основната цел на състоящия се международен симпозиум. Църнаклийски припомни, че още миналата година е била открита първата фаза на т.нар. система SafeSeaNet (SSN), която представлява система за обмен на информация между Р. България и Европейския център, който се намира в Лисабон Португалия и допълни, че това е обмен на информация между всички европейски държави на кораби, които посещават пристанищата на европейската общност. От януари 2011 година трябва да влезе в сила изграждането на втората фаза на системата и там новото е, че актуалното време на пристигане и заминаване ще бъде точно фиксирано и тази информация ще се подава в реално време на сървъра, който се намира в Лисабон.

По думите на Църнаклийски идеята е информацията за корабите да бъде подавана към Гранична полиция, митниците, Военноморските сили и т.н, за да могат да реагират веднага в случай на нужда. Цената за първата част на SSN е в рамките на 500-600 хил. евро, като Църнаклийски обясни, че всяка една институция в зависимост от задачите, които изпълнява, като например Гранична полиция, които си имат задачи по Шенген, митниците, които имат други задължения разработват различни части от тази система. "Идеята е всички системи, които се правят в различните институции е да се обединят и да стане една обща система", добави специалистът. Според него тази система определено ще спомогне за повишаване безопасността по море, тъй като ще може да допринесе за ограничаване на контрабандата например. Той уточни, че от гледна точка на Морска администрация например основния интерес е насочен към безопасността и сигурността на корабите и SSN ще допринесе за по-добро изпълнение на задълженията на България по Шенгенските изисквания . На въпрос дали страната ни вече е готова за Шенген директора на "Морска администрация" заяви, че със сигурност сме в доста напреднал стадий и към момента няма някое от изискванията, по което България да не отговаря и спокойно от догодина страната ни може да стане член на Шенгенското семейство. Системата вече дава много добри резултати в държавите, където функционира на 100% . "Относно контрабандата там повече може да научите от Гранична полиция, но виждате, че вече се хващат контейнери с цигари, наркотици. Просто системата позволява по-рано да се локализира кораба и така", коментира Църнаклийски. Той обясни, че контейнерите имат сигнал, че примерно тръгват от Южна Америка и посредством SSN се проследява, кога ще дойде в България и тук власите го чакат.

Освен по SSN в Морска администрация работят и по CleanSeaNet система, която е за мониторинг на замърсяване от сателитни спътници, която програма отново е европейска. По тази програма се получават сигнали за евентуално замърсяване в Черно море и с определени координати, така че да ако е истинско това замърсяване то да бъде локализирано възможно най-бързо и да се премахне преди да е дошъл близо до българската граница.

Източник: Агенция "Фокус"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Sistemata-SafeSeaNet-ni-vkarva-v-Shengenskite-iziskvaniya-197878
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.