© Varna24.bg | | Около 1 500 шофьори във Варненска област са останали без книжки от началото на годината, заяви шефът на КАТ гл. инспектор Валери Борисов. Повечето от книжките са отнети за период от един до три месеца. Не е малък обаче и броят на шофьорите, които ще чакат шест месеца или цяла година, докато седнат отново зад волана.Най-често водачите се наказват заради превишена скорост или след употреба на алкохол. Статистиката сочи, че шофьорите, които фучат с мръсна газ по улиците на Варна, минават на червено и изпеварват по свои правила са много повече от кърканите си колеги. Спирачка за джигитите до известна степен се оказват камерите по улиците на Варна. Системата за видеонаблюдение дава положителни резултати и превантивният ефект е доста голям, тъй като шофьорите са по-внимателни, категоричен е Борисов. В града няма скрити камери, всички са монтирани на видно място по варненските кръстовища и булеварди. Уличният "Биг Брадър" улавя всички прегрешения, обработката на материалите обаче е доста бавна, признават от КАТ. Валери Борисов обясни, че камерата заснема номера на колата, но после започва една продължителна процедура по издирване на водача.
В страната има комични случаи, в които собственикът на колата, за да не загуби точки, посочва, че майка му или баба му са карали с бясна скорост. За да се избегнат подобни ситуации и за да се премахне досегашната тромава процедура, се предвиждат промени в Закона за движението по пътищата. Съгласно тези поправки шофьорите, които бъдат заснети от камерите на КАТ, няма да губят точки от контролния си талон, а ще плащат по-солени глоби. "Честитките" ще пристигат в срок от 30 минути до два дни след извършване на нарушението. В този случай се очаква и приходите от наложени глоби да пораснат. Във Варненска област през тази година почти няма промяна в постъпленията от глоби. През първите девет месеца в хазната са влезли около 1 млн. и 300 хил., толкова са били събрани и през миналата годинa.
Дали заради камерите, дали заради промяна в поведението на шофьорите, но катастрофите във Варненска област са намалели. През летния сезон - от началото на юни до края на август, са регистрирани 1253 катастрофи или с 264 по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Пътнотранспортните произшествия с материални щети са били 1 120, а през 2009 г. - 1 400. Същевременно статистиката показва, че броят на тежките катастрофи расте. Това лято те са били с 30 повече спрямо миналата година, когато са били регистрирани 117 произшествия. Загинали са 20 души, а 170 са били ранени. През миналия летен сезон жертвите на пътя са били 11, а ранените - 150. Според Валери Борисов увеличението на жертвите се дължи на по-силния туристически сезон от миналата година и съответно на по-интензивния трафик. От началото на годината до края на август смъртта си при катастрофи във Варна и региона са намерили 37 души или с 9 повече в сравнение с миналата година. Броят на ранените е намалял. През 2010 г. те са били 252-ма, а година по-рано - 325.
Сред пострадалите има и доста пешеходци. Нерядко вината е в тях самите, тъй като пресичат на забранени места и изкачат пред колите внезапно. От Областната дирекция на МВР във Варна периодично организират акции срещу неправилно пресичащи. През лятото глобените с по 10 лева са едва 29 души.
Колкото до корумпираните катаджии, Валери Борисов заяви, че през тази година няма доказано провинени служители от сектор "Пътна полиция". През 2009 г. един е бил уволнен за взимане на подкуп.
Източник: Дарик |