© Фокус | Обезпокоителни са данните от последния доклад на Световната метеорологична организация, който обхваща и анализира развитието на темата за състоянието на глобалния климат през 2023 г. Глобална новина от повече от месец, е че 2023 г. е най-топлата година в годишните измервания вече от почти 2 века насам. И тези рекорди бяхме свикнали да се подобряват през няколко години, всъщност през последните 2 години виждаме, че буквално всеки месец е по-топъл от предходния преди десетилетия. И това е изключително притеснително. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Георги Стефанов, експерт "Климат и енергетика".
Той обясни защо всичко това е доста притеснително: "Когато погледнем концентрацията на трите основни парникови газа, те също са на рекордни стойности, достигнахме незапомнени нива на въглеродния диоксид и процентът на ускорение на тези парникови газове също е много голям. Скоростта на покачването на морското равнище се е увеличила повече от два пъти за последните 10 години, обхватът на морският лед в Антарктика достигна най-ниските си нива, откакто се води наблюдение, вече 65 години глобалните ледници се разтапят. Въобще общо взето тези новини, които ние сме свикнали да ги гледаме с екстремни метеорологични условия като пожари, наводнения, те се случиха миналата година и в България. Да припомним циклона “Даниел", който нанесе много поражения и в България, и в Гърция, после над 12 000 души загинаха и в Северна Африка", коментира Стефанов.
По думите му всички тези неща водят до продоволствена сигурност и до разселение на населението: "Мигрантска криза, в крайна сметка, ако се върнем преди 10-15 години със ситуацията в Сирия, също беше причинена от една суша. Измененията на климата се случват всеки ден по всички континенти, без значение бедни или богати държави". |