Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ректорите на варненските ВУЗ-ове спокойни за финансирането си
Автор: Екип Varna24.bg 17:23 / 17.11.2010Коментари ()730
© Varna24.bg
Бивши и настоящи студенти от
Икономически университет:
виж още
Бивши и настоящи студенти от
ТУ - Варна:
виж още
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Бивши и настоящи студенти от
ВСУ "Черноризец Храбър":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Рейтинговата скала за оценяване на висшите училища в България не само че стресна, но и обиди не един или двама ректори. Въпреки че всеки ВУЗ изпрати точните си показатели в различните категории, имаше съмнения за влиянието на субективен фактор, особено при анкетирането относно имиджа на даден университет. Шокът дойде и когато министър Сергей Игнатов съобщи, че класацията може да определя и финансирането.

"Университетските рейтинги са измамни", коментира  в края на септември Берт Ванденкенделаере, който е председател на Европейския студентски съюз.

Във Варна обидените засега са 50 на 50. Тъй като някои от тях попаднаха в челната десетка, приемат оценяването като справедливо. За финансирането си не се притесняват, защото за такава процедура първо законът трябва да бъде променен. От Морско училище обаче смятат, че данните от анкетите са некоректни. Ръководството на ТУ счита, че държавата няма визия за създаването на качествени кадри, а върви по инерция. Икономическият и Медицинският са удовлетворени от оценяването и като цяло нямат опасения за субсидиите си.

В частния ВСУ "Черноризец Храбър" са спокойни, защото така или иначе имат няколко европейски кетапа.

Проф. Калю Донев, ИУ: Трудовата заетост не е критерий

Тази система на оценяване няма да доведе до загуба за университета, въпреки че не ни удовлетворява. В челната десетка сме, но това не може да бъде критерий за финансиране. Друг вид конкурси трябва да определят субсидиите. Пък и законът не е променен, за да влезе в сила тази скала. Това би могло да стане най-рано догодина. Щом се изчисляват рейтинги, така или иначе има субективизъм. Странно е, като гледам кои са пред нас. Има университет без нито един безработен, което е невъзможно. Ние си имаме достатъчно кандидати, което е най-важният показател.

Проф. д-р Анелия Клисарова, МУ: Идеята и замисълът са добри

Приветствам идеята и начина на реализирането й. Тук няма най-добър и най-лош. Рейтингът помага на студента сам да избере накъде да се насочи. За нас пък е важно да оценим себе си и да видим как да променим нещата. Но според мен системата на този вид оценяване трябва да се допълни и обогати. Например важен е броят на преподавателите. Освен това ние имаме акредитация за дадена специалност, която още не е достъпна в определен регистър и т.н. Общо взето медицинските вузове са със сходни показатели. Такова оценяване не може да доведе до загуба за целия университет, а по-скоро само някои специалности. Засега финансирането си е според броя студенти.

Доц. Овид Фархи, ТУ: Системата не отчита доходите на моряците

Нашето представяне е добро - на второ-трето място сме по различните показатели. Трудно е обаче и невъзможно да се направи обективно оценяване по тези критерии. Например много от нашите кадри са моряци и работят под чужд флаг. Съответно техните доходи са прилични, но не минават през НОИ и не се отчитат у нас. Нормално е, щом като някои ще бъдат поощрявани, други да бъдат ощетени по тази система. Не виждам визията на държавата за създаване на качество, а по-скоро се върви по някаква инерция.

Източник: в. "Народно дело"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Rektorite-na-varnenskite-VUZ-ove-spokoini-za-finansiraneto-si-207500
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.