© | "Добре де, не че нещо.. ама... може ли, агенциите за имоти да си урегулирате бранша и може ли да направите ценз за брокери, а не всеки клет неосъществен в търговията индивид с два телефонни разговора да ми иска процент. Може ли да отсявате нелоялните си колеги.
За пореден път агенция, която е публикувала обява за продажба, се оказва, че имотът е в съвсем друг квартал. За дебилията да се представят двустайни като тристайни, не ми се говори. В клета Гърция всичко става с адвокат, с точно договорена такса и точно договорено прехвърляне. И може да се извърши в почти всяка друга община. Това е така - като пример давам само. Разбирам, че е сладко с един телефонен разговор да вземеш 5-6 хиляди евра, ама.. Мама му стара".
Това написа в страницата си във фейбук артистът и водещ Димитър Павлов относно работата на агенциите за недвижими имоти.
България е една от малкото европейски държави, в които почти липсва каквато и да е регулация на брокерската професия в този сектор. По данни на Националния статистически институт само в столицата има официално регистрирани 1067 агенции за недвижими имоти, от които 1036 са със служители до 9 души. Спред друга статистика около 35 на сто от сделките с недвижими имоти в България преминават през професионална брокерска услуга. |