Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Анализатор: Новата ЕК трябва да свери часовника си за конкурентоспособността
Автор: Йоланда Пелова 19:26 / 29.11.2024Коментари ()533
© Фокус
Гласовете, които подкрепиха новата Европейска комисия са доста по-малко, в сравнения с гласуването, което се проведе за предходната комисия. Това означава, че фракции, които са против мейнстрийма в ЕС сега са по-широко представени в Европейския парламент - крайнодесни формации. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. По думите му в новата политическа ситуация ще бъде по-трудно постигането на съгласие.

"Няколко пъти беше отложено гласуването на ЕК в парламента, защото основните политически групи, представени в парламента, не можеха до постигнат съгласие. 

Прави впечатление, че жените, макар и по-малко, получават някои ключови постове. Втора по влияние в новата Комисия след председателката ще бъде Тереза Рибера от Испания, която става изпълнителен заместник-председател и ще отговаря за политиката на конкуренция на  ЕС. Новият външен министър на ЕС е жена от Естония - Кая Калас. Прибалтийските републики макар и малки са най-застрашени от руския експанзионизъм", коментира Димитров.

Той отбеляза, че новата ЕК отделя голямо внимание на въпросите на сигурността и отбраната: "За пръв път ще има комисар по отбраната, който също е от прибалтийска република - Литва - Андрюс Кубилюс. 14 комисари са от Европейската народна партия на Урсула фон дер Лайен. Тази партия получи най-много гласове на изборите, но е много далеч от 50% от местата в Европарламента. Има комисари и от групата на Обнови Европа. Портфолиото за вътрешни работи и миграция беше дадено на Магнус Брунер от Австрия. Това е знак за това, че Австрия е от най-привлекателните държави за мигрантите, които идват в ЕС. От друга страна знаем, че в Австрия има много силни антимигрантски настроения, има успех на крайната десница на последните парламентарни избори в страната, така че е важно кой ще отговаря за миграцията", отбеляза Пламен Димитров.

 

Според него новата Европейска комисия трябва да свери часовника си за конкурентоспособността и да си даде сметка защо ЕС изостава по отношение на икономическата конкуренция от Китай и САЩ. "Урсула фон дер Лайен изтъкна, че повишаването на конкурентоспособността е един от най-важните приоритети в работата й. В първите 100 дни ще има законодателни промени и предложения в тази насока. В ЕС законодателството се приема със съвместната воля на Европейския парламент и Съвета на ЕС, но право на законодателна инициатива има Комисията, важно е какви закони ще предложи Европейската комисия. По проблемите на сигурността трябва да бъде сверен европейският часовник. Европа е в период на сериозно изпитание по отношение на сигурността и ще се задълбочава този проблем в бъдеще, особено ако новият американски президент Доналд Тръмп намали или изтегли изцяло ангажиментите на САЩ по отношение на европейската сигурност. Важно е да се ограничи бюрокрацията, да се даде свобода на предприемаческата иницатива в ЕС, което е свързано с проблемите на конкурентоспособността. Ще бъде изработен документ, който ще се казва “Компас за конкурентоспособността на ЕС", подчерта Пламен Димитров.

 

“По отношение на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост ще продължи досегашната политика на Европейската комисия, това е нещо като договор между ЕК и държавите-получателки на тези средства. Ангажимент на  ЕК е да финансира определени проекти, а страните-членки поемат ангажимент да предложат тези проекти, да предприемат някои законодателни мерки и парламентарни решения, насочени в посока позеленяване, така да го наречем, на икономиката, но има и други изисквания, свързани с върховенството на закона. Логично е, ако някоя държава, в случая България, не е изпълнила голяма част от тези ангажименти, съответно да не получи и голяма част от договореното финансиране. И в момента сме в тази хипотеза - заради политическата нестабилност, липсата на редовно правителство, заради поддаването на популистки настроения. Знаем, че България не изпълни тези ангажименти в срок, които беше поела и ще бъде орязано сериозно финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост", заключи Пламен Димитров.



Още по темата: общо новини по темата: 43
21.11.2024 »
05.09.2024 »
01.08.2024 »
23.07.2024 »
18.07.2024 »
18.07.2024 »
предишна страница [ 1/8 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Analizator-Novata-EK-tryabva-da-sveri-chasovnika-si-za-konkurentosposobnostta-2357376
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.