Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ресторанти, предлагащи храна за вкъщи ни товарят с нови такси
Автор: Екип Varna24.bg 22:41 / 14.01.2025Коментари ()389
© iStock
Ресторанти и търговци, които предлагат храна и продукти за вкъщи, ни товарят с такси за пластмасовите кутии за еднократна употреба. От началото на тази година те се таксуват поне по 30 ст. за брой, а чашите за напитки трябва да се предлагат за минимум 15 ст. Това е предвидено в Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. В нея е заложено цената на опаковките да нараства до 2027 година, когато чашите ще достигнат 25 ст. за брой, а кутиите 40 ст. След това минималните цени се запазват, докато не бъде решено друго, пишат от "Телеграф".

Цел

Целта на наредбата и съответно на изискването пластмасовите опаковки да се таксуват отделно е да се намали потреблението на опаковки. В нея е предвидено още производителите на пластмасови продукти за еднократна употреба ежегодно да представят на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда информация за пуснатите на пазара количества в тонове за предходната година. Това се казва отговор на запитване от "Телеграф“ до Министерството на околната среда и водите.

Според последните данни за пластмасовите чаши за напитки за еднократна употреба, вкл. техните капаци и капачки, произведени изцяло от пластмаса, има 63,3% намаление. При съдовете за храна, произведени изцяло от пластмаса, отчитаме 3,04% намаление.

Резултат

В същото време има драстично увеличение на чаши за напитки за еднократна употреба, произведени отчасти от пластмаса, с 50 на сто, както и на кутиите със 166 на сто. Търговците и ресторантьорите са основните разпространители на пластмасови опаковки. Това става, когато си взимаме например китайска храна за вкъщи или готови салати и ястия от топлия щанд на някои магазини. В същото време няма алтернативи и възможност за използване на друг вид кутии или чаши, за да се изпълни основната цел, а именно намаляване на употребата. Данните от доклада на Изпълнителната агенция по околна среда показва, че има спад при някои видове опаковки, но има драстично увеличение при други, които също съдържат пластмаса.

Европейските институции настояват, че когато са налични алтернативи на достъпни цени, ще е забранено предлагането на съответните пластмасови продукти за еднократна употреба на пазара и това ще ограничи нарастващото замърсяване на околната среда.

Възможности

В търговските обекти у нас не се предлагат достъпни за потребителите алтернативи, с което няма как да се изпълни целта на Директива (ЕС) 2019/904. На клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в десетки държави в Европа и останалата част от света се предприемат мерки за стимулиране на търговците да обособяват в своите обекти "зони без опаковки“ и да разкриват такива магазини, дори се провеждат комуникационни кампании за насърчаване на хората да купуват храна, като носят собствени контейнери. Има и изградени депозитни системи. Например в Италия се предоставят съдове от търговците срещу депозит. При връщане на кутията от страна на клиента му се връщат парите за опаковката, коментира Габриела Руменова, от "Ние потребителите“.

Продават ни маслини в плик, но пак плащаш за опаковка

От наблюденията на практиката в България след въвеждането на наредбата може да се направят изводи за нарушения на законодателството относно обозначаването на цените и коректността на практиките. В някои от станалите известни през 2023 г. случаи, когато потребителят пожелае, напр. маслините да му бъдат поставени в плик и служителят на щанда се съгласи на това, по изключение, на касата се начисляват 20 ст., независимо от това, че клиентът не е получил пластмасова кутия с аргумента, че така е заложено в системата за тези групи продукти. В други случаи, в някои обекти, където на хладилни щандове са били подредени предварително напълнени кутии с маслини, салати, гозби и др., е липсвала информация, че опаковките се таксуват по 20 ст. и клиентите разбират за това едва когато видят касовите си бележки.

Търговски вериги правят системи за събиране на бутилки

От две години в някои обекти на търговски вериги вече има изградени системи за събиране на пластмасови бутилки и кенове. Законодателството предвижда производителите на бутилки за напитки с вместимост до три литра да създадат системи за разделно събиране на отпадъците от тези продукти. Подобни системи следва да включват поставяне на специализирани съдове за разделно събиране на площади, алеи, паркове и другите обществени места. Количеството пластмасови продукти, чието разделно събиране следва да бъде осигурено, започва от 30% към края на 2022 г. и постепенно се увеличава до 90% към края на 2029 г.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Restoranti-predlagashti-hrana-za-vkushti-ni-tovaryat-s-novi-taksi-2410993
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.