Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Български и американски учени ще търсят древните брегове на Черно море
Автор: Екип Varna24.bg 11:03 / 11.04.2011Коментари ()1456
© Varna24.bg
Морска експедиция с кораба "Академик" ще търси следи от човешка дейност на дъното на Черно море това лято. Това каза проф. Петко Димитров, ръководител на секция "Морска геология и археология" в института по океанология. Темата на експедицията се казва "Древните брегове на Черно море и условия за човешко присъствие". Той уточни, че екип от около 20 изследователи ще започнат търсене на следи от потопа, погубил според учените древна цивилизация. В екипа ще бъде и смятаният за корифей в науката за древния потоп проф. Уилям Райън от Колумбийския университет в САЩ. Плаването ще продължи около 10 дни и по предварителен план ще започне към 26 юни и ще приключи в началото на юли. Проучването е във връзка с теорията за потопа в Черно море, затова основните действия ще бъдат срещу нос Емине и древното устие на река Провадийска, на около 60 км източно от Варна.Според Петко Димитров за древната цивилизация по бреговете на Черно море, която е поставила началото на Варненската неолитна цивилизация, доказателства могат да се считат некрополът край Варна и Дуранкулак. "Те са и доказателства за наличието на още по-древна култура, унищожена от черноморския потоп", категоричен бе специалистът. Той добави, че ще се изследват утайки от дъното, които ще покажат какви са били климатичните промени по време на потопа. Относно финансирането проф. Димитров коментира, че средствата са набавени от фонда за научни изследвания, от американския екип, като не малка сума е дарена от български бизнесмен, който от години работи в чужбина.

Специалистът от института по океанология коментира, че още преди 25 години, когато се е спускал по тези брегове е попаднал на старите брегове, като от там е извадил един предмет - чинията на Ной. Според Петко Димитров именно там преди хиляди години е имало селище населявано от много хора. По самия предмет, който идеално кръгъл са открити знаци, които според чужди изследователи са може би най-старата писменост в света. Чинията е сочена като едно от доказателствата на теорията, че библейският потоп се е случил в Черно море преди около 8000 години. "Това е единствения за сега артефакт, за който се смята, че е от по-древна цивилизация преди потопа, която всъщност е наследил Варненския и Дуранкулашкия некропол", обясни проф. Димитров. За съжаление обаче липсата на средства са причината да не се провеждат интензивни проучвания в този район на Черно море, които всъщност са абсолютно археологически проучвания. Все пак средствата вече са почти събрани и учените ще изследват дълбоки точки на Черно море. Учените от Колумбийския университет начело с проф. Уилям Райън, с които Институтът по океанология към БАН работи вече две години, разполагат със специална апаратура за дълбоководни изследвания.

Проф. Петко Димитров подчерта, че интерес към потопа е имал и друг учен - световноизвестният проф. Робърт Балард, откривател на потъналия "Титаник". През 2001-а година той и проф. Димитров, са работили заедно по проект "Ной", като целта му е била търсене на следи от потопа. Робърт Балард обаче си заминал обиден от България, тъй като противниците на теорията са го обявили за измамник.

Що се отнася за теориите станали причина за изчезването на старите брегове на Черно море проф. Петко Димитров заяви, че те са много и най-разнообразни. Най-разпространената обаче е катастрофа от преди 8000 години. Има хипотеза, че тогава Черно море всъщност е било езеро и поради земетресение или друг природен катаклизъм нахлуват океански води през Босфора и са залели бреговете на тогавашното езеро. Петко Димитров коментира, че след потопа по нашите брегове хората са тръгнали да се спасяват навътре в сушата и доказателства за тяхното съществуване има край Варна.

"Тук става въпрос за една развита цивилизация, а не диви племена и пример за думите ми е фактът, че край Варна е било открито най-старото обработено злато в света, като украшенията са прекрасни", категоричен бе специалистът. Той добави, че заради меката дънна тиня, липсата на кислород и наличието на сероводород Черно море има уникални възможности за съхранение на различни исторически паметници. В древността корабоплаването в Черно море е било изключително интензивно заради постоянните търговски връзки между селища, разположени на мястото на днешните България, Турция, Грузия, Украйна и Румъния.

Източник: Радио "Фокус"


https://www.varna24.bg/novini/varna/Bulgarski-i-amerikanski-ucheni-shte-tursyat-drevnite-bregove-na-Cherno-more-245624
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.