Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Най-често възрастните хора стават жертви при пресичане във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 13:52 / 29.07.2011Коментари ()863
Доброволци на Младежкия червен кръст започнаха раздаване на листовки със съвети към водачи и пешеходци във Варна. Инициативата се организира от Регионална здравна инспекция, Български червен кръст и Българска асоциация на пострадали при катастрофи - Варна. По думи на Христо Димитров председател на неправителствената организация целта на акцията е да се засили вниманието на хората върху безопасността на пътя.

Той коментира, че за съжаление в големите градове на България броят на пострадалите и загинали пешеходци е два-три пъти по-голям от броя на пострадалите в други държави на ЕС. Според Димитров в най-натоварените месеци юли и август, възрастните хора не могат да съобразяват как да пресичат и това ги прави най-застрашени от пътни инциденти пешеходци. Той посочи, че специално за Варна тази година се забелязва, че не малък процент от пострадалите пешеходци са хора на възраст над 60 години.

Другата засегната група са децата, тъй като те не се съобразяват с правилата за пресичане и изскачат на пътя без да се оглеждат. Специалистът посочи, че по отношение на културата на пресичане на българите вина за пътните инциденти не може да се търси само при пешеходците, но такава носят и водачите, които много често не са толерантни при шофиране. От своя страна пък и самите пешеходци масово нарушават правилата за движение по пътищата, поради което и са многото пътни инциденти.

"Мисля, че най-точни ни характеризират журналистите от Англия по отношение на пътната обстановка в България, а именно с четири думи- водачи психопати и пешеходци самоубийци", каза още Христо Димитров. Той добави, че е много важно пешеходците да спазват основните правила за пресичане, а именно: Да използват пешеходни пътеки и подлези, когато това е възможно; Да пресичат само на зелен сигнал и винаги да се оглеждат; Да не навлизат в отсрещното платно без да се оглеждат; Да не пресичат пред спрял автобус или автомобил; През нощта е добре облеклото на пешеходеца да е в светли цветове, за да може да бъде забелязано по-лесно от водачите на автомобили; Пешеходците никога да не бързат да пресичат при мокро и заледено пътно платно.

Христо Димитров добави освен това, че в последните години са се увеличили сигналите подавани в Българска асоциация на пострадали при катастрофи от страна на пешеходците и според статистиката, много голяма част от приключилите дознания показват, че вина за пътния инцидент носят именно те. Във връзка със засиления трафик през юли и август специалистът призова водачите да бъдат внимателни на пътя и да не се състезават с КАТ, а да имат една единствена цел - да стигнат живи и здрави, за там, за където са тръгнали.

Източник: Радио "Фокус"


https://www.varna24.bg/novini/varna/Nai-chesto-vuzrastnite-hora-stavat-zhertvi-pri-presichane-vuv-Varna-274853
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.