Според първата официална оценка, която Националната агенция за приходите е направила в свой анализ за периода от 2005 до 2009 г., на година държавата губи между 700 и 750 млн. лева. Цифрата кореспондира с резултатите от проучване на Европейската комисия, според което средните загуби от косвения данък в страните от ЕС са 12% от очакваните постъпления от него. Най-едрите измами с ДДС се осъществяват чрез партньорство между наши фирми и фирми от Гърция и Румъния. По тази причина още преди година е започнала кореспонденция с данъчните администрации на тези страни и вече има споразумение с румънската страна за по-бърз обмен на данни, разкри Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП. По думите му заради събитията в Гърция там разговорите текат по-бавно.
Най-рисковите за измами и нарушения на закона стоки са горивата и зърнените продукти. Там престъпленията се правят при търговията на едро и това е сред причините да започне сериозна битка срещу контрабандата на горива с монтирането на измервателни уреди. При разпространението на дребно рисковите групи са хранителните стоки и продажбите на дрехи и обувки, показва анализът. Често в схемите за измами с ДДС имало и средни и големи данъкоплатци.
Директорът на НАП каза, че ведомството му предпочита да убеди 400-те големи фирми, заподозрени, че са скрили данък печалба, да си го платят, отколкото да предприема наказателни действия. Той обясни, че евентуална ревизия може да се проточи няколко месеца, след което започват съдебни действия като обжалване, които ще проточат нещата до година-две. |