Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
5 дни почит на Вълчите празници из варненския край
Автор: Екип Varna24.bg 11:26 / 11.11.2011Коментари ()848
На 11 ноември се почита паметта на светите мъченици Мина, Виктор и Викентий. В народната традиция денят е по известен като ден на Свети Мина. В народните представи и традиции по-интересни и празнуващи са Вълчите празници, които започват от Архангеловден и в различните региони на страната се празнуват по пет, шест и девет дни. Това съобщи Диана Тодорова, уредник на Етнографския музей във Варна.

Вълчите дни са известни с различни наименования, в Източна България са известни като Вълчи празници, Дзверни дни. Независимо от тяхната продължителност, те представляват особен обичаен комплекс, който съдържа преди всичко забрани и обредни действия за извършване на женска работа. През периода на Вълчите празници жените не работят почти нищо, не предат, не плетат, не тъкат, не се пипа вълна. Вярва се, че ако не се спазва тази забрана, вълците ще изядат овцете. Много строго се следи да не се крои, да не се шият дрехи на мъж.

"Ако мъжката дреха е шита през Вълчите празници и той излезе на полето, ако го срещне вълк, ще го изяде. Разпространено е и поверието, че ако се погребе мъж с дреха, изработена през дните на Вълчите празници, той ще върколаса или ще се превъплати", каза още Диана Тодорова. Почитането на вълците има много стара митологична основа. Според календара - това е времето на късната есен и наближаването на зимата, когато вълците бесуват, те се разгонват, както твърди народа. Затова те трябва да се почитат точно през това време. За нашия народ зимата е вълче време и в този смисъл вълкът е символ на зимата, на смъртта, на мрака, на неусвоената природа, на хаоса. Според вярванията - вълкът е създаден от Дявола, а кучето от Господ. Затова и поверията, свързани с вълка, твърдят, че той е във връзка с божествата на гората, на отвъдния свят. Именно през тези дни той трябва да се почита и тази почит е свързана с тези забрани.

Във варненския край вълчите празници се почита пет дни - два дни преди Архангеловден и два дни след това. Забраните също са свързани с женска работа и целят да предпазят мъжете и овцете от нападение на вълци през зимата. Ножици не се отварят, иглите се прибират. Всичко е свързано с текстилната женска работа и изработването на мъжки дрехи. Във варненския край през Вълчите празници е разрешено само да се плетат рогозки. Хубаво е и да се засади чесън. От Вълчите празници най-опасен е последният ден, независимо дали той е трети, пети или девети. Вярва се, че този последен ден е посветен на куция вълк, водача на стадото и той трябва да се почита и да се пази. "Този митологичен образ на вълка и реалната представа за вълка като опасен за човека и за стоката пораждат всички тези обредни практики извършвани по време на Вълчите празници. Те са ограничени в кръга на семейството и в женската сфера на дейност и имат предпазваща и функция", каза още Диана Тодоров.

Източник: Радио "Фокус"


https://www.varna24.bg/novini/regionalni/5-dni-pochit-na-Vulchite-praznici-iz-varnenskiya-krai-303908
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.