© | | Кризата в еврозоната и плановете за спасяването й е водеща тема за някои водещи издания. В германски поверителен документ се посочва, че Германия има планове за създаване на европейски орган с огромна власт, който да може да поема контрола върху икономиките на затруднените страни, пише днес в. "Дейли телеграф".Изданието разполага с копие от документа, разработен от германското министерство на външните работи. Плановете на Берлин са представени в него на шест страници. В документа се призовава европейският стабилизационен механизъм - фондът за спасяването на еврото, който ще бъде установен до края на идната година, да бъде превърнат в европейска версия на Международния валутен фонд.
Въпросният Европейски валутен фонд ще може да поема пълен контрол върху затруднените страни от еврозоната, а самият документ е озаглавен "Бъдещето на ЕС. Необходими подобрения на интеграционната политика с цел създаването на един стабилен съюз". В него се предвижда да се въведат автоматични санкции, които могат да бъдат наложени на членките на еврозоната, които харчат над лимитите, въведени от Еврокомисията.
Същевременно в Берлин канцлерът на Германия Ангела Меркел и британският премиер Дейвид Камерън ще дискутират бъдещето на еврозоната.
И двамата лидери оказват натиск за действия, насочени към стабилизиране на еврото, докато Италия и Гърция започват да прилагат серия спешни икономически мерки. Между Берлин и Лондон обаче има разногласие относно идеята за въвеждането на данък върху финансовите транзакции.
Той беше описан от британски министър като "данък върху Великобритания". Има се предвид, че потърпевши ще се окажат най-вече банките на Острова, които имат едни от най-големите капитали. Германия настоява и за по-голяма интеграция в ЕС, на което Великобритания се противопоставя категорично.
ХДС на Меркел, който управлява във Федералната република, иска Лисабонският договор да бъде поправен така, че да осигури възможности за по-близък фискален съюз в рамките на еврозоната.
Високопоставени представители на ХДС предположиха, че ако всички 27 страни членки не могат да постигнат споразумение, промяната трябва да бъде одобрена от страните, използващи единната валута. Великобритания не членува в общия валутен съюз. |