Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Моловете "убиха" главната на Варна
Автор: Екип Varna24.bg 11:06 / 23.11.2011Коментари ()17201
© Народно дело
Големите търговски центрове "убиха" главната улица на Варна - бул. "Княз Борис I". Тъжната гледка на празни търговски помещения все по-често се набива на очи. За жалост централната част на Варна се превръща във все по-неприветливо място за разходка, на което освен грозни картинки няма какво съществено да видиш. Изпочупените плочки преди се допълваха предимно от рушащи се сгради, но отскоро и от зейнали празни витрини, зад които няма нищо освен боклуци, останали от последния наемател, или строителни материали, издаващи поне надеждата, че този обект скоро може и да си има нови стопани.

Такива магазини стават все повече и повече. Най-трагично е положението около така наречената Дупка. И макар там влияние да оказват и други фактори, като несигурността на търговците докога ще стоят бараките и има ли опасност да ги съборят, това не прави гледката по-приятна. В целия търговски комплекс има заети максимум 5-6 бараки.

Много от магазините, които доскоро са били там, се изпразват, а на други висят табели, че се отдават под наем. Наемателите явно са кът и предпочитат по-оживения човешки поток в моловете и големите търговски центрове. Не че хора по централната пешеходна артерия липсват, просто те не влизат в магазините. Това се забелязва и от търговците, които казват, че има сериозен спад в продажбите. Останали са предимно лоялните клиенти към определени марки. Продавачите признаха, че през лятото са чули не един коментар от летовниците за това колко празна и неприветлива изглежда централната зона на града.

След сериозния спад наемите спряха хода си надолу

След сериозния спад на наемите на бул. "Княз Борис I" през 2009 и 2010 г. от началото на тази година търговските площи спряха да се обезценяват. По данни на международната консултантска компания "Фортън интернешънъл" от началото на 2011 г. наемите на "Княз Борис I" са се ориентирали около 30 евро/кв. м. До края на годината също не се очакват сериозни сътресения. За сравнение само допреди 2 години наемите в тази търговска част на града са стигали цени от около 70 евро/кв.м, а през силните 2007-2008 г. са били с поне 10 евро на квадрат отгоре. Големият спад на интереса към главната улица започва от края на 2009 г. с началото на сериозната криза у нас и продължава и през 2010 г. с разкриването на големите търговски центрове. През последното тримесечие на 2009 г. наемите на "Княз Борис I" са стигали до около 55 евро/кв.м, докато в края на 2010 г. те вече падат до 40 евро/кв.м.

Въпреки този ход надолу главната търговска улица на Варна остава втора по нива на наеми в страната след бул. "Витоша" в София. Разликата в цените между двете локации е повече от 1,5 пъти. Наемите на най-скъпата улица в София, класирана на 52-ро място в Европа по скъпотия, стигат около 50 евро/кв. м.

В сравнение с търговските улици на другите два по-големи града в страната - Пловдив и Бургас, цените във Варна са по-високи с около 5 до 10 евро на квадрат.

В Европа обектите на централната търговска улица са най-скъпи

Най-скъпите търговски площи по света се отдават именно на централните търговски улици. В Лондон, Париж и Москва също има молове, сигурно са и повече на глава на населението, отколкото във Варна, там обаче са и най-скъпите търговски улици в Европа. И тук идва съществената разлика между Варна и европейските столици. Ако при тях да имаш магазин на скъпата централна търговска улица е престиж, то при нас това се превръща във все по-голяма тежест. На "Ню Бонд Стрийт" в Лондон, авеню "Монтен" в Лондон и ул. "Столешников" в Москва събират единствено представители на луксозните стоки и големите международни вериги. Да имаш магазин на подобна улица, е въпрос на престиж, не само на възможности. И цените не са никак по джоба на всеки. В Лондон наемите стигат до 7900 евро/кв.м, в Париж са около 7500 евро/кв.м, а в Москва - до 7015 евро/кв.м.

Арх. Живко Железов: Мол модата скоро ще отмине

Обезлюдяването на "Княз Борис I" не е позитивна тенденция, смята арх. Живко Железов. Според него рано или късно обаче ще дойде моментът, когато процесът ще се обърне и търговците отново ще се върнат към главната улица на Варна. Той добави, че тази част винаги е била с такъв характер и това няма как да бъде променено. Такива от векове са и световните тенденции, въпреки че в чужбина моловете съществуват много преди да навлязат у нас. По думите на арх. Железов в момента в България има "мол мода", която скоро ще отмине. Той добави, че ще дойде времето и когато моловете ще се закрият, макар че още отсега трябва част от тях да се направят детски градини.

Общината също трябва да се погрижи за това, за да има Варна по-привлекателна централна част на града, посочи Живко Железов. Той смята, че за целта би трябвало администрацията не само да експлоатира, но и да облагородява пространството. Ако се създаде привлекателна среда с хубави зелени пространства, здрава настилка, ще е много по-лесно собствениците на магазините да ги отдават под наем. Оттам и те ще имат приходи, с които ще могат да поддържат сградите, което е от значение не само за частните им интереси, но и за облика на целия град.

Източник: в. Народно дело



https://www.varna24.bg/novini/varna/Molovete-ubiha-glavnata-na-Varna-307105
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.