Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Потънал кораб приютява уникална мидена ферма
Автор: Екип Varna24.bg 14:55 / 03.08.2012Коментари ()1832
© ЦПА
Снимка Архив
Завърши изграждането на уникалната научно-изследователска мидена ферма. Съоръженията, създадени по иновативна разработка, са част от проекта "Използване на морски биологични ресурси и продукти от тях като екологични добавки за храни на птици и преживни животни", с координатор Института по рибни ресурси - Варна. Това заяви неговият директор доц. д-р Даниела Петрова, ръководител на проекта.

Партньори са Земеделският институт в Стара Загора и фондация "Център за обучение и научни инициативи". Проектът е по линия на фонд "Научни изследвания" към МОН и стартира през февруари миналата година. За цялостната му стойност е още рано да се говори, само тази част, която завършихме, е в размер около 400 000 лв., каза доц. Петрова. Проектът обединява два модула - вторият е за оборудването по всички съвременни изисквания на техния научноизследователски кораб "Проф. А. Вълканов", който също е включен в експерименталната разработка.

Проектът включва изграждането на подводна мидена ферма, като се използва потънал кораб през войните край нос Еланджик, близо до устието на Камчия. Намира се на около миля и половина от брега и може да служи като изкуствен риф. Около него са поставени бетонни котви, от които се издигат монтираните колектори за отглеждане на черна мида. За сравнение при всички съществуващи технологии на мидени ферми колекторите са висящи във водата, поясни доц. Петрова. Тези дни вече трябва да има миди по колекторите. Те ще се прибират от НИК "Проф. Ал. Вълканов", на чиито борд ще става сортирането им със специална машина. След това мидите ще се изсушават и смилат в базата на Института по рибни ресурси.

Произведеното мидено брашно ще се използва като добавка към храната на птици и преживни животни. Чрез него ще се осигурява допълнително калций при храненето им. Усвояването на този важен минерал е около 80%, докато с приема на таблетки е едва 50%. Какъв ще бъде целият краен ефект от използването на миденото брашно, тепърва предстои да се експериментира в Селскостопанския институт - Стара Загора, допълни доц. Петрова. По нейните думи и преди са правени опити в използването на миденото брашно в животновъдството. През 60-те години на миналия век във Варна е имало някакъв цех с подобна производствена дейност към бившето предприятие "Черноморски риболов". Сега някои частни предприятия, усетили ползата, също се насочват към миденото брашно. Идеята на нашата научноизследователска разработка е да докажем как с иновативна технология може да се развие най-ефективно това производство. В случая доц. Петрова вижда чрез една разработка постигането на три значими ефекта. Първият - миденото брашно като екологична добавка при храненето на птиците и животните. Вторият - използването на потъналия кораб като изкуствен риф за увеличаване на морското биоразнообразие, и третият - използването на мидите като естествен филтър за пречистване на водата.

Интерес към проекта за миденото брашно има от страна на италиански колеги, които също се занимават с тази област, добави доц. Петрова.

Източник: в. Черно море



https://www.varna24.bg/novini/varna/Potunal-korab-priyutyava-unikalna-midena-ferma-371115
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.