© Varna24.bg | | Подземен паркинг на две нива за 140-160 автомобила може да бъде изграден под бул."Сливница" при Фестивалния и конгресен център. Това е заложено в плана по проекта "Подкрепа за разработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие" на Варна за периода 2014-2020 г.По време на вчерашното обществено обсъждане в зала "Пленарна" в общината, консултантите съобщиха, че открили в архивите на администрацията документация за предвиден още при изграждането на Фестивалния и конгресен център през 1982 -1986 г., авангарден проект за подземна улица с две платна. Отдолу имало стълбища и дори тоалетни, поясни гл. архитект Петър Йорданов, според когото заровения в прах проект може да се промени с лекота, защото дефакто отдолу комуникациите съществуват.
Планът за парите, които Варна може да усвои в този програмен период по ОП "Регионално развитие" чрез потенциални проекти за вече определените активни зони за въздействие, ще бъде разписан от управляващия орган в края на тази есен. За съжаление на общественото обсъждане дойдоха не повече 40 души, които повече се вълнуваха от проблеми по местоживеене и дали ще има пари за благоустройство. Стана дума и за дом "Гаврош" и преместването му от ул."Войнишка".
Според присъстващи не трябва да се прави подземен паркинг пред Катедралния храм, защото трафикът ще се насочи стратегически към центъра. Консултантите по проекта обаче намират, че по този начин ще бъде спрян потокът коли към историческото ядро на морската столица.
Глобалните проблеми на Варна, според ръководителя на проекта доц. Стилиян Димитров, ще бъдат решавани в духа на "Европа 20-20". По ОП, част от които не може да се финансират безвъзмездно.
В основния списък проектите са групирани , съобразно условията в ОП "Региони в растеж". Тези, които ще се изпълняват на територията на целия град, са общо 19 на стойност 219 млн.лв. Те са насочени към междублоковите пространства, детски площадки, паркови територии.
Подробности за активните зони на въздействие може да открие всеки, който посети е-страницата на община Варна, от която има линкове към портала на проекта за интегрирано развитие на Варна.
Отделно са заложени 27 проекта за градска среда в публичната зона за 285 млн.лв. 21 млн.лв. са предвидени за проекти за спортна инфраструктура, но за тях трябва да се търсят инвеститори и заеми по програма "Джесика", поясниха консултантите на интегрирания план. Същата е и ситуацията за голяма част от намеренията по отношение на културната инфраструктура.
Проектите за икономическото развитие на Варна са за 63 млн.лв., защото ограниченията са сериозни и там изискването е да се появят инвеститори от клас "А", а не е ясно дали това ще се случи. 20 са те за социалната инфраструктура на приблизителна стойност 27,7 млн.лв. За образователната инфраструктура са предвидени 33-34 млн.лв., като броят им е 32. По 8 проекта са заложени пари за здравната инфраструктура на стойност 40 млн.лв. На тема култура те са 11 и са за 18 млн.лв.
Най-много пари по ОП има за енергийна ефективност - 71 млн.лв., но условията за потребителите с частни жилищни сгради няма да са така добри, както в момента, и те ще бъдат облекчени с едва 30% от разходите.
Източник: Днес + |