За първи път от години рекорден брой басейни за къпане получиха разрешения за работа през летния сезон. Това научи "Черно море" от д-р Красимир Тунчев, главен експерт по здравеопазване в общинската дирекция "Социални дейности и здравно развитие". От проверените 201 обекта 186 са получили лицензи за работа от двете междуведомствени комисии. Допреди 5-6 години давахме разрешения на 60-70 басейна, като техният брой е стигал максимум до 180 годишно, уточни д-р Тунчев. Според официалните данни басейните за къпане във Варненска област са 266. Тези от тях, които не са заявили готовност за работа, ще бъдат проверени от кметовете на отделните общини. Общо 15 нарушения са открити при инспекцията на плувните басейни във Варна и курортните комплекси. Повечето от тях са свързани с неспазване на нормата за остатъчен хлор, която е в рамките на 0,2 - 0,6 милиграма на литър. При подобни нередности се назначават допълнителни лабораторни и физихикомични изследвания, като обектът се пуска в експлоатация, когато водата отговаря на изискванията на БДС.
Имаше няколко случая, при които собствениците на басейни отказаха да ги пуснат в експлоатация поради липса на туристи в хотелите. Въпросните обекти се намират в местностите "Ален мак", "Ваялар" и курортен комплекс "Чайка", уточни д-р Тунчев.
23 плажа са открити на територията на община Варна. Толкова са били и подадените заявки от концесионерите. Всичките разполагат с водни спасители и медицински пунктове.
Tабели с надпис "Неохраняема зона! Къпането забранено!" на български, английски, немски и руски език са поставени на неохраняемите морски плажове на територията на общината, каза още д-р Тунчев. Това стана по разпореждане на областния управител във връзка със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Целта е предотвратяване на нещастни случаи и инциденти с къпещи се хора до организирането на водоспасителна дейност и обезопасяването на водните площи.
На територията на Варна къпането е забранено на плажовете "Чайка - север", "Чайка - централен" и "Чайка-юг", "Минерален басейн - юг" в курорта Св. св. Константин и Елена, "Галата - север", "Галата - изток", "Фичоза", "Хижа Черноморец" и "Паша дере".
Останалите неохраняеми пясъчни ивици на територията на областта са "Романтика", "Камчия - север" "Камчия - юг", "Къмпингова зона "Изгрев - хоризонт" "Шкорпиловци-север", "Самотино", "Бяла - Карадере" "Бяла - централен V" и "Бяла - "Чайка".
Източник: в. "Черно море" |