Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Във Варна ще поставят инсулинова помпа на най-малкия пациент в България
Автор: Екип Varna24.bg 08:53 / 12.11.2013Коментари ()931
© Impact Press Group
На фона на факта, че лечението с инсулинови помпи се провежда вече над 20 години в много държави, не само в ЕС, но и по света, България остава единствената страна в европейската общност, която не реимбурсира никаква част от лечението.

Инсулиновата помпа е средство за непрекъснато подкожно инжектиране на бързо действащ инсулинов аналог със скорост, съобразена с индивидуалната инсулинова нужда. Този тип лечение става все по-популярен и широко използван като един максимално физиологичен начин на лечение. А когато лечението с инсулинова помпа се прилага заедно със сензор (устройство, което измерва непрекъснато кръвната глюкоза и изпраща стойностите на помпата), се постига почти нормогликемия.

Днес, между 9 и 10 ч. в Многопрофилната специализирана детска клиника в университетската болница "Св. Марина" във Варна ще се извърши поставяне на инсулинова помпа на най-малкия пациент в България - 8 месечно бебе. Интервенцията ще извърши проф. Виолета Йотова, началник на Клиниката.

С множество предимства пред конвенционалното лечение с многократни инсулинови инжекции (МИИ - обикновено 4 - 6 инжекции дневно), лечението с инсулинова помпа в редица страни е златен стандарт при лечението на деца. В Словения, която с основание може да се нарече лидер в това направление, лечението с инсулинови помпи започва веднага след поставяне на диагнозата захарен диабет тип 1, а заплащането за помпата и консумативите за нея се поемат изцяло от държавата. Преди 1 година в Словения започна и осигуряване от държавата на глюкозни сензори, чрез които инсулиновото лечение на помпата се съпоставя непрекъснато с измерваната глюкоза в подкожната тъкан. Така пациентът/семейството са в състояние да адаптират непрекъснато лечението, съобразно конкретното състояние и физиологични нужди. В останалите страни от бившия социалистически лагер в Европа, като Унгария, Румъния, Сърбия, Македония, Хърватия инсулиновите помпи и/или техните консумативи се заплащат напълно или частично от здравните им каси или от здравните власти. Благодарение на усилията на лекарското съсловие и пациентските организации, в тези страни е осигурено изплащането на инсулиновите помпи и необходимите консумативи. Независимо от степента на реимбурсация във всички страни с изключение на нашата, лечението на заболелите от диабет под 6-годишна възраст с помпа е задължително.

Към момента диабетът във всичките му форми е нелечим, но при добро поведение и адекватно лечение нормалният живот за пациентите, включително без усложнения, е напълно възможен. Най-важното е от самото начало нивото на кръвната глюкоза да се поддържа в нива, възможно най-близки до нормалните. За това е изключително важно да има повече измервания на ден - това касае и заболелите на възраст над 18 год. При децата, обаче, поддържането на нивата на кръвната глюкоза, близки до нормалните, е невъзможно без съвременните технологии.

У нас броят на болните от диабет деца е около 1500. На фона на това децата, лекуващи се в момента с помпи, закупени и поддържани от техните родители, е около 70. Огромното мнозинство от тях са под 6-годишна възраст.

Днес във варненската университетска болница ще бъдат поставени инсулинови помпи на най-малкия пациент с диабет у нас - 8 месечната Виктория, а също на 16 месечната Стефани. Те все още не се хранят като големи деца - обичайното лечение е непригодно за тях, особено за бебето. Помпите са предоставени за период от 1 месец.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Vuv-Varna-shte-postavyat-insulinova-pompa-na-nai-malkiya-pacient-v-Bulgariya-463690
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.