Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Вижте с какви обаждания тормозят спешния телефон 112
Автор: Екип Varna24.bg 16:11 / 22.01.2014Коментари ()1297
©
Рекордьори с по 600 000 фалшиви обаждания годишно тормозят операторите от спешния телефон 112 и пилеят ресурсите на "Бърза помощ" и полиция. Част от фалшивите сигнали били от психично болни, които не могат да бъдат санкционирани за това, че нонстоп звънят, докато други търсели помощ при абсурдни ситуации като раждане на котката им.

"Над 50% от обажданията не са спешни, но ние ги приемаме и ги препращаме на службите", разказа вчера Яна Бухова, служител от Дирекция "Национална система 112". Тя подчерта, че част от дежурните им абонати понякога правят по 500 фалшиви обаждания само за една смяна.

Сред комичните обаждания са сигнали от хора, които твърдят, че усещат специфични вибрации, че са наблюдавани или че някой им пуска газ. Когато при тях пристигне полицейски патрул, точно тогава вибрациите изчезвали и се оказвало също, че никой не се опитва да ги отрови с газ.

Едно от най-абсурдните обаждания, които Яна Бухова си спомня, е от човек, който звъннал, защото котката му раждала.

Най-пресният случай бил от човек, който побеснял, че в супермаркета му взели картата за пазаруване с намаления. Не ставало ясно дали магазинерките са му я прибрали, или той самият си я е загубил, но това не му попречило да задържи спешната линия в продължение на 10 минути. През това време вдигнал скандал и основно крещял в слушалката, като операторът не успял да се намеси и да му посочи, че това не е спешна ситуация.

"Беше си монолог от негова страна, като се поуспокои, сам прекъсна разговора", обясни още Бухова. 83-годишна жена вече е получила прозвището

Пенсионерката терористка, защото подавала по 50-60 сигнала дневно. Друга дама пък се обадила, за да уведоми на спешния номер, че не може да заспи, защото чува капките от абсорбатора на съседите си. И докато хора с подобни проблеми задържат линия на телефон 112, други, които наистина се нуждаят от помощ, не могат да се свържат.

"Аз съм началник на полицейски участък, който отговаря за малък град и 59 села. Имаме един патрул, когато го пратим на фалшив сигнал, няма с какво да покриваме територията си", коментира полицейски началник. Често хората, които тормозят полицията и операторите, не могат да бъдат наказани, защото са психично болни. Имало и такива с доста актове, които обаче не ги плащали и продължавали да звънят. Според Яна Бухова са необходими законодателни промени, за да се разделят спешните обаждания от останалите.

"Това, че над 50% от обажданията са фалшиви, е обща тенденция и в останалите европейски страни. В Румъния например колегите получават сигнали над 70% от които се оказва, че не са спешни", коментираха вчера от МВР.

Източник: в. "Монитор"



https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Vizhte-s-kakvi-obazhdaniya-tormozyat-speshniya-telefon-112-475030
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.