![](https://i.id24.bg/img/spacer.gif) © Varna24.bg | ![](//i.id24.bg/tpl/varna2/img/spacer.gif) | Събарянето на незаконните постройки в ромската махала "Максуда" ще продължи след няколко дни, каза кметът на Варна Иван Портних в интервю за БНР. Вчера там бяха съборени 47 незаконни къщи."Събарянето беше спряно, защото се натрупаха доста отпадъци в самия район от съборените бараки до момента. В тези постройки, около 10-на, които останаха, има много покъщнина, хората помолиха да им се дадат няколко дена. Сами поеха ангажимент да изнесат нещата си и процесът да продължи", обясни Портних. Според него процесът по събарянето вчера е минал спокойно, благодарение на съдействието на социалните работници, медиаторите, БЧК.
Не бих допуснал тези хора да продължат да обитават бараки в сервитута на дере, което във всеки един момент, в подобен дъжд, ще репродуцираме една такава трагедия (бел. ред наводнението в "Аспарухово"), коментира кметът Иван Портних.
Според него в такава ситуация не може да се говори за политика, а за прилагането на закона и предотвратяване на много по-тежки последици.
От организацията "Равни възможности" са адресирали писмо до Европейския съд по правата на човека с искане за налагане на привременни мерки по отношение на България заради събарянето на незаконните постройки в "Максуда". Това е направено на 19 август, обяви адвокат Даниела Михайлова.
Нейното питане до Европейския съд по правата на човека спря събарянето на незаконните къщи в Гърмен.
"Администрацията във Варна и в район "Младост" не даде информация по отношение на датата, на която смята да извърши събарянето на къщите в "Максуда", включително на засегнатите хора. Подобна безпрецедентна проява на жестокост ние не сме виждали и на такава не сме били свидетели изобщо. Това се отнася дори и до последния случай в Гърмен", обясни адвокат Михайлова.
Тя каза, че по отношение на писмото до ЕСПЧ има обратен отговор. "Получихме факс, с който бяхме уведомени, че българското правителство е задължено да отговори на два въпроса по отворения в Европейския съд случаи. Тези два въпроса са следните: Какви специални действия са предприети, за да се настанят децата, които са засегнати от разрушаването на къщите и дали тези действия включват разделяне на децата от техните родители".
Илиян Ризов - председател на Сдружение "Съучастие", което помага в разрешаването на проблемите чрез медиатори и здравни посредници в ромската махала "Максуда", потвърди информацията, че жената на работника, който загина при разрушаването на хотел в комплекса "Слънчев ден" е останала без дом след събарянето на постройките вчера. По думите му тя е настанена заедно с децата си в Специален учебно-професионален център.
Според Илиян Ризов много хора са били изненадани от акцията: "Имаше хора, които са на работа и се прибираха към обед. Може би за различните къщи е било различно, но те не бяха предупредени точно за този ден". |