© | Години наред много деца с увреждания във Варна, а и в цялата страна, са лишени от възможността да учат и да общуват с връстниците си, защото нямат социален или личен асистент. Така те остават затворени вкъщи, а единият от родителите е принуден да напусне работа. Те казват, че държавата все още няма адекватна стратегия за подкрепа на хората с увреждания.Едва 120 деца със специални образователни потребности във Варна имат социален асистент. Други 100 обаче са в листата на чакащите. 10-годишната Валя е единственото дете със синдром на Даун във Варна, което посещава масово училище.Тя е във втори клас, вече срича и знае таблицата за умножение.
Галина Вълчанова, майка на Валя, споделя: "Някои посещават училището в Аспарухово за деца с нарушено зрение или си стоят вкъщи."
Община Варна заделя 800 хиляди лева за финансиране на програмата, която осигурява социални асистенти на деца с увреждания.
Любомира Комитска - директор на Дирекция "Социални дейности" към Община Варна коментира: "Има комисия и тя прави подбор. Но е трудно да прецениш дали едно дете с ДЦП трябва да има шанса да ходи в масова ДГ или училище и едно, което е суперкинетично."
Децата с увреждания се нуждаят от постоянна рехабилитация, лекарства и специален хранителен режим. Месечната помощ, която получават, дори след промените в Закона за семейните помощи, далеч не покрива тези разходи.
Десислава Славчева - Мейер казва:"Само рехабилитацията, която ние сами си поемаме, а тя е скъпа, трябва да бъде поне 4-5 пъти в седмицата, надхвърля сумата от 600 лв."
Най-големият страх за родителите на деца с увреждания е, че няма на кого да ги оставят, след като си отидат от този свят.
Галя Койчева допълва: "Някои от младежите бяха останали вкъщи без услуга 3-4 години. Това е пагубно за тях."
Животът на семействата, които са поели тежката отговорност да отгледат дете с увреждане у нас, може да бъде друг, ако демонстрираната загриженост към проблемите им от страна на държавата и на институциите не е нищо повече от лицемерие, облечено в закони.
|