Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
С флашмоб и торта отбелязват месец от създаването на палатковия лагер пред Община Варна
Автор: Пламена Николова 09:27 / 10.07.2018Коментари ()2316
С флашмоб и торта утре близки на хора с увреждания ще отбележат един месец, откакто беше изграден палатков лагер пред Община Варна, съобщиха те за Varna24.bg

"Ще останем тук, докато постигнем промяна", заяви в началото на акцията за медията ни Дияна Димитрова. 

Ето исканията на протестиращите: 

Днес се говори много за промяна в политиките, насочени към децата и лицата с увреждане, но не усещаме и не виждаме промяна в отношението на властта към проблемите им. Време е ние, родителите от град Варна отново да заявим: "Системата ни/ги убива“.                             

За 3 години - 6 протеста. Без резултат! След безплодните дебати в Народното събрание на 23-ти май 2018 година,  дойде време за крайни действия и няма да спрем, докато не видим решение, което да ни удовлетворява. Защото ни писна системата ни убива! Защото нашите деца си остават завинаги деца и те заслужават качество на живот, заслужават бъдеще. Борбата ни е и в полза на всички хора с увреждания – те искат да живеят достойно, да се реализират, да работят, да пътуват, да творят, да бъдат част от обществото, да са равнопоставени на всеки друг гражданин.

 Ето защо десетки родители, деца и хора с увреждания участват в безсрочен "Палатков лагер – Системата ни/ги убива“ Варна 2018, в подкрепа на идентичната инициатива в гр. София. Начало на протестните действие беше сложено в 11,00 ч. на 11 юни.

Във връзка с последните промени, касаещи хората с увреждания,  протестиращите заявяват: "интеграцията“ на хората с увреждане сериозно се разминава с директивите, заложени в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. И не желаем истината да се преиначава! Предлагаме изцяло нова концепция:

1 Преминаване към нова система за оценка на увреждането и потребностите на човека, породени от това увреждане, с цел социалното му включване в общността – детската градина, училището, университета, пазара на труда и пр. 

     1.1. Медицинската оценка трябва да се съдържа в една разширена епикриза, която да показва трайните дефицити.

     1.2. Медицинската оценка да се използва като база за комплексна индивидуална оценка, която включва потребността от рехабилитация, технически помощни средства, медицински изделия, лична помощ, адаптиране на жилище или лично превозно средство, помощ в дома, в училище, на работното място. Тази оценка е нужно да се осъществява от екип специалисти в различните области към местните структури на Агенцията за хората с увреждания, а не на Агенцията за социално подпомагане, както е сега. 

     1.3. Техническите помощни средства да включват всякакви устройства - ниско- и високотехнологични, които компенсират дефицитите на човешкото тяло и сетива, предизвикани от заболяването. 

     1.4. Оценката да се прави периодично – особено при децата и при промяна на обстоятелствата.

     1.5. Видът и размерът на индивидуалната подкрепа следва да включват: месечна издръжка поради увреждане, технически помощни средства, лична помощ - подкрепа в дома, на работното място и др.

2. Въз основа на тази оценка трябва да се въведе и формира "личен бюджет“ на човека по закон, в който Личната помощ е ясно регламентирана.

 3. Преструктуриране и разширяване на прерогативите на съществуващата Агенция за хората с увреждания, която да получи отговорности, свързани с индивидуалния подход и оценка на увреждането и със социалната реализация на всеки човек с увреждане (здравеопазване, образование, заетост и пр.), в това число и с достъпността на средата. 

 4. Необходимо е да се преосмисли и реформира механизмът за консултиране с организациите на хора с увреждания (тези за хора с увреждания са доставчици на услуги и те не следва да участват в консултативния процес за политики по уврежданията). Със сигурност трябва да се раздели политическото участие на организациите от субсидирането им – подобно смесване води до конфликт на интереси.

За пореден път искаме да заявим – няма да допуснем системата да ни убива!

На кравата Пенка й се реши проблемът за седмица, а ние чакаме с години да се решат проблемите на хората с увреждания и техните близки. Това заявиха във Варна родители на деца с увреждания, при среща с министъра на труда и социалната политика Бисер Петков.

"Разбрах от кмета, че тук са развити доста услуги с общинско финансиране за деца с увреждания. Аз водя редовно разговори с майките от лагера в София. Омбудсманът Мая Манолова внесе в началото на седмицата проектозакона за личната помощ и ние се ангажирахме да пресметнем колко ще струва финансирането на тази лична помощ.  Знаете, че от 2017 г. се регламентира помощ за семействата на деца с увреждания, която получават около 26 000 деца. Остана нерешен проблемът с децата, навършили пълнолетие. Защото тогава подкрепата от държавата спада. Но аз искам да чуя от вас, доколко този проектозакон ще реши проблемите ви. В България близо 500 000 са хората с увреждания, а тук се предлага решение за хората, които имат нужда от чужда помощ, които по данни на НОИ са около 80 000, на възраст над 16 години, които имат отпусната пенсия и добавки за чужда помощ. Тези хора ще имат право да кандидатстват за лична помощ и на база оценка на потребностите такава лична помощ ще може да бъде назначена до 330 часа месечно. Считате ли, че това е нещото, което ще реши проблемите ви? Ние от февруари работим по подготовка на Закон за хората с увреждания. Дойдох при вас да чуя от извора какво искате и подкрепяте и какво държавата може да направи?", каза министър Петков при посещението си във Варна на 14 юни.



Още по темата: общо новини по темата: 4
11.07.2018 »
13.06.2018 »
13.06.2018 »
11.06.2018 »
https://www.varna24.bg/novini/varna/S-flashmob-i-torta-otbelyazvat-mesec-ot-suzdavaneto-na-palatkoviya-lager-pred-Obshtina-Varna-802017
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.