24 хиляди лева искат от държавата или община Варна живеещите в блокове 33, 34 и 35 в квартал „Левски". Според изчисления на инж. Николай Рачев пари се полагат и на почти всички обитатели на блокове от варненските комплекси, строени преди 1989 г. По негови думи средствата са за „открадната" от държавата земя в междублоковите пространства. Рачев познава из основи процесите на отчуждаване на земите от 50-те години, тъй като лично е участвал в тях. Открил е своеобразен Параграф 22 в законите, които установяват собствеността в комплексите. Причината за финансовите претенции е, че по време на застрояването с групи от по няколко блока са отчуждавани и пространствата, върху които впоследствие са разположени - пътища, улици, паркинги, спортни площадки и зелените площи. После тези територии са включени в цените, по които варненци, предимно работници от предприятия, са закупували апартаментите. Така са натоварени цените, които са платени от новите собственици, вместо от държавата и общината.
Според чл. 38 от Закона за собствеността преди отчуждаването на терена за всеки блок поотделно е трябвало да се определят границите само на необходимите им обслужващи дворове заедно със земята под сградата. „Според документи, с които разполагам за кв. „Левски" и „Чайка", средното оскъпяване на жилищата от земята е около 650 лева вместо около 200, ако бяха спазени изискванията на чл. 38 от ЗС. При тогавашния стандарт това никак не бяха малки суми - 10 - 12% от цената на жилището" - обяснява инж. Рачев.
Всички живеещи в трите блока са единодушни, че ще си търсят парите. Те са провели общо събрание и са излъчили свои представители. Намеренията им са да заведат дело в административния съд за връщане на сумите.
Източник: в. "Народно дело" |