© | | Завод за изгаряне на отпадъци ще бъде строен в девненския завод "Полимери". Това е новата бизнес идея на Николай Банев - шеф на "АКБ Форест", част от чиято структура е и химическото предприятие. Капацитетът на съоръжението ще е между100 000 и 600 000 тона годишно, съобщи Банев вчера във Варна. От компанията предвиждат в завода да се изгаря боклукът на всички области от Североизточния регион. Засега са водени разговори единствено с кмета на Варна Кирил Йорданов за това отпадъкът, който не успее да се преработи в новия завод, да се поеме от този на "Полимери". За да се натовари максимално съоръжението, било възможно да се внася отпадък от Италия или Гърция. Не било изключено дори предприятието да се включи в решаването на проблема с боклука на Неапол.
По думите на Банев, технологията е изключително екологична. Освен това след горенето не оставал почти никакъв отпадък. С консистенцията, която се получавала, съвсем спокойно можело да се третира почвата. Въглеродните емисии, които се отделяли при горенето, пък били в пъти по-малки от нормите на Европейския съюз. Инвестицията в съоръжение с капацитет 200 000 т се изчислявала приблизително на 80 млн. евро. Към момента шведските партньори на "Полимери", по чиято технология ще се работи, били на финалната фаза за проучване на състава на родния боклук. В случай че инвестицията бъде одобрена, за реализацията на проекта ще бъдат необходими около 2,5 години.
Общият инвестиционен бюджет на холдинга за "Полимери" през тази година е 40 млн. лв., каза още Банев. Той посочи, че със средствата ще бъдат реализирани 4 приоритетни проекта. Предстои да бъде приключена газификацията на промишления комплекс. В нея са вложени 1,2 млн. евро. До края на годината трябва да се пуснат в експлоатация и двете когенериращи системи в предприятието. Директорът, отговорен за инвестиционните проекти в "Полимери", Румен Дяков добави, че за реализацията на съоръжението компанията е вложила близо 9,8 млн. евро. Значително ще се улесни производството при пускането на новата инсталация за солна киселина. Тя ще бъде съобразена с всички екологични норми. До средата на годината трябва да заработи и нов хлорен компресор, в който са вложени 2,3 млн. евро.
Източник: в. "Позвънете новини" |