Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Добромир Джиков: Стимулираме местния патриотизъм
Автор: Екип Varna24.bg 09:37 / 26.03.2009Коментари ()809
Добромир Джиков е завършил средното си образование в строителния техникум, специалност строителство и архитектура. Той е дипломиран магистър по право, но има и следдипломна квалификация по икономика в Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов. Натрупал е управленски опит в частния бизнес, но зад гърба си има и стаж в Министерството на финансите, където е заемал експертна длъжност от 2001 до 2004 г. Преди да оглави варненския район "Владислав Варненчик", Джиков бе зам.-кмет там. Съпругата му е стоматолог. Имат син.

- Г-н Джиков, скоро "Владиславово" ще се сдобие с първия саниран вход по програмата на МРРБ и ПРООН. Смятате ли, че това ще увеличи желаещите да кандидатстват за обновяване на панелките?
- Използвам случая да обявя промените за начина на класиране на многофамилните жилищни сгради по демонстрационния проект за обновяване. Това вече няма да става веднъж годишно, както беше при първата и втората фаза на проекта. Т.г. при третата фаза, за която е осигурен бюджет от 20 млн. лв., ще може да се кандидатства всеки месец. Класирането на съответните етажни собствености ще става до 28-о число. Това означава, че желаещите да се включат, няма нужда да чакат четвъртата фаза на проекта, която ще стартира през януари 2010 г. От 5 одобрени входа към момента само в 2 започва реална работа. Останалите имат проблеми с финансирането. Това е една от основните пречки за реализацията на проекта. Поради тази причина бяха предприети и други мерки за облекчаване на процедурата - заради финансовата криза и ограничаването на кредитния ресурс ПРООН и МРРБ са изградили механизъм за микрокредитиране специално за саниране. При лихва от 13% микрокредитирането ще бъде в размер до 5000 лв., така че всеки един от собствениците може да разчита на тези средства, дори и да не разполага с финансов ресурс. Условията за получаване на кредитите са много облекчени. Законът за етажната собственост също ще улесни процедурата, тъй като вече ще се изисква съгласие от 2/3, а не от 100%. Изискванията по демонстрационната програма ще бъдат съобразени със закона. Това ще направи възможно бързото събиране на необходимите документи за обновителните мероприятия. Община Варна има ангажимент за благоустроителните мероприятия около санираната жилищна секция - беседка, пейки, плочник. Ако обаче в програмата се включи целият блок, а не отделни входове, няма пречка с финансиране от проекта да се изгради дори спортна площадка.

- С участието на района в различни програми получихте възможност да подобрите работата на администрацията. Какви са реалните ползи от това за жителите на "Владиславово"?
- Чрез интерактивните точки ще отстраним човешкия фактор при подаването на информация за публичните услуги. Така пряката връзка на хората с администрацията няма да зависи нито от метеорологичните условия, нито от настроението на чиновниците. И през 2009 г. ще продължим с издаването на месечния бюлетин, който доказа, че е много полезен за хората в района.

- Какви са очакванията Ви във връзка с възможностите, които общинският бюджет за 2009 г. ще разкрие пред района?
- Той все още не е приет. Районната администрация се постара да претегли и балансирано да предложи това, което има нужда да се извърши във "Владиславово" през т.г. Разбира се, мерките, включени в програмата за 2008 г. и останали нереализирани, са в сила и през 2009-а. Решението кое и как ще се финансира е въпрос на приоритети на община Варна. Макар и консервативен, общинският бюджет за т.г. е само с 8% по-малък. Наше задължение, особено на районните администрации, е да изпълним плана на приходите. За м.г. в район "Вл. Варненчик" постигнахме 101% изпълнение на приходите.

- А възнамерявате ли да търсите алтернативни форми на финансиране? На какъв етап от реализацията си е идеята за Гражданско сдружение "Варненец" от жители на "Владиславово"?
- Що се отнася до нашите проекти, съвместно с една неправителствена организация и 3 училища от района сме изготвили и подали проект в Министерството на образованието и науката. Той е на стойност 380 000 лв. и има за цел осмисляне на свободното време на учениците. Очакваме до края на април да излязат резултатите и класиранията. Мога спокойно да кажа, че благодарение и на неправителствената организация, и на управлението на директорките на трите учебни заведения кандидатстваме с качествен и интересен продукт. Надяваме се, че през лятото ще можем да го реализираме. Приветствам идеята, която излезе от Гражданския районен съвет, за учредяването на Гражданско сдружение и заедно с администрацията на района ще помагаме за нейното развитие, ще стимулираме местния патриотизъм. Гражданският съвет към администрацията на "Владиславово", който работи от началото на мандата, има изключителен принос за усилията да информираме хората какво е станало и какво предстои. Категорично мога да заявя, че нито едно решение тук не е взето, без да се вземе под внимание мнението на Гражданския районен съвет. При положение, че сме провокирали съвестта и желанието на хората да участват в обществените процеси, оценявам много положително идеята им да създадат сдружение, което да работи на територията на района и в пряка връзка с администрацията му. Разчитам то да бъде на по-широка основа, за да имаме повече очи и уши, повече сигнали за неправомерно използване на търговски обекти или общински жилища, за нарушаването на обществения ред. Ако всички тези хора станат наша опора и ни алармират за нередностите, на които се натъкват, можем да очакваме добри резултати. Искам да се върнем във времето, когато хората можеха и смятаха за редно и нормално да правят забележки на тези, които не спазват правилата - както за изхвърлянето на битовите отпадъци, така и за паркирането на колите. Разбира се, не искам това да провокира конфликти, но е редно да има будна гражданска съвест и самоконтрол.

- От какво най-често недоволстват хората в района?
- Най-голямата им болка е чистотата в междублоковите пространства. Неведнъж съм казвал, че нашите служители ще се отзоват на всеки един сигнал със свидетели, за да наложат санкции на този, който замърсява, който си изхвърля боклука през терасата или не ползва правилно съдовете за разделно сметосъбиране. Нямаме такива сигнали. Благодарение на домоуправителите обаче гражданите разбраха, че не е работа на районната администрация и на община Варна да чисти пред техните тераси. Много зачестяват и оплакванията от междусъседски отношения, където общината, районът или дори държавата няма как да се намесят. Често обяснявам, че хората могат да се защитят по гражданскоправен път. За тях обаче това е много трудно - те не знаят при кой адвокат, по кой начин и за какво време ще могат да защитят правата си. В новия закон за етажната собственост ясно са разписани правата и задълженията на обитателите и правомощията за налагане на наказателни санкции от районната администрация. Да си собственик на имот е не само привилегия, но и задължение. С новия закон гражданите ще могат да се регистрират като сдружение, а това ще им даде възможност да участват в проекти, да получават финансиране за саниране или обновяване. Те обаче ще могат и да наемат специална мениджърска фирма за управление на етажната собственост, която да върши всичко това и дори да се грижи за събирането на сумите за общите части - асансьор, чистачка, ремонти и др.

- Законът ще облекчи ли комуникацията Ви с етажните собственици?
- Досега разполагахме с правилник за управление на етажната собственост от 1956 г., който вече е неприложим. Сега законът поставя нова основа и повишава изискванията към собствениците на обекти в една сграда и задълженията им към техните съседи. Увеличават се и ангажиментите на районната администрация. Дори там, където в 6-месечен срок не са създадени условия за управление, кметът на района служебно организира избирането на управители. Задълженията вече са много по-ясно разписани, законът дава по-голямо поле за реакция. Според мен домоуправителите обаче задължително трябва да бъдат заплатени, защото иначе ще е трудно да се натоварят с толкова много задължения.

- Казахте, че хората искат промени в междублоковите пространства. Ще бъде ли възможно да се осъществят плановете ви за повече детски площадки в района?
- Не само финансовата криза пречи това да стане, а и мораториумът върху застрояването на междублоковите пространства. Той крепи невлезлите в сила подробни устройствени планове. В момента хората не могат да се възползват от частната собственост. Ще се опитаме на базата на публично-частни партньорства да доизграждаме и поддържаме съществуващите спортни площадки. Едва когато се отпушат инвестициите в района, ще можем да очакваме и реализирането на голям обем благоустроителни мероприятия от самите собственици. Не знам кога ще отпадне мораториумът. Предвид финансовата криза е още по-трудно да се прогнозира какъв инвеститорски интерес ще има на територията на района през следващите години.

- Можете ли да разчитате на подкрепата на общината и Общинския съвет?
- С общината работим заедно за развитието на района. Смея да твърдя, че и комуникацията с Общинския съвет е много добра. Имам пълната подкрепа на ПП "Движение Нашият град", което ми гласува доверие още преди изборите. Винаги съм получавал подкрепата и на председателите на комисии към местния парламент. Радвам се, че когато една идея е добра, тя не се стопира от Общинския съвет на политически признак.
Ръководя се от разбирането, че кметът на района е длъжен да работи за гражданите независимо от партийните им предпочитания. Политическите пристрастия приключват, когато един мажоритарно избран кмет встъпи в длъжност.

- Дадохте сигнал за това още в самото начало, когато поканихте опонентите си в Гражданския районен съвет...
- Разбира се. Гарантираме им трибуна и право за участие в решенията, които се вземат в района - не може да има по-голям пример за взаимодействие от този. Работим еднакво добре с всички политически сили.

- А доскорошните кандидати за кметския пост във "Владиславово" оказват ли съдействие за инициативите, които администрацията иска да реализира?
- С участието си в мажоритарна кампания те са натоварили своите поддръжници с определени очаквания, а да работим заедно, е единственият вариант да отговорят на тези очаквания. Те акумулират въпроси и проблеми, на които заедно можем да търсим решения. Много разчитам на техния поглед отвън и отстрани както по отношение на администрацията, така и по отношение на жителите на района.

- Всъщност успяхте ли да постигнете голямата си цел хората не само да изказват мнения и препоръки, а реално да помагат, когато се наложи?
- Имаме наченки на това. На февруарската сесия бяхме свидетели за първи път на благотворителен жест на членове от Гражданския съвет. Те закупиха билети за театрална постановка за децата на социалнослаби родители. Над 70 души се включиха активно и в дарителската кампания на детски дрехи. Гражданското сдружение, което се създава, е следващото ниво на комуникация, на създаване на общност между хора с еднакви желания за мястото, където живеят. В това също няма политически оттенък, въпреки че Гражданският районен съвет е шарен по отношение на партийни пристрастия. В крайна сметка, всички искат да има ред, чистота, комуникация и взаимна обвързаност в решаването на проблемите. Иначе най-лесно от всичко е да критикуваме.

Източник: chernomore.bg



https://www.varna24.bg/novini/varna/Dobromir-Dzhikov-Stimulirame-mestniya-patriotizum-83006
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.