© | Жената, която е с установено заболяване от морбили в инфекциозна клиника на УМБАЛ "Св. Марина", е от Варна. Не е била ваксинирана срещу кошмарната инфекциозна болест, а в личната и здравна карта било отбелязано, че преди години е боледувала от морбили, но това не е напълно изяснено. Това каза за Varna24.bg д-р Янка Драганова, началник на дирекция "Надзор над заразните болести" в РЗИ Варна.
Жената живее сама, няма семейство, работи като технически секретар. Вече са установени по-голяма част от лицата, с които болната е била контактна, включително и такива извън Варна. Тепърва се установяват контактните лица на работното й място, допълни д-р Драганова.
От РЗИ припомнят още на родителите, че единственото сигурно средство за предпазване от морбили е ваксинопрофилактиката. Прилага се комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола на 13-месечна възраст и на 12-годишна възраст.
Уважаеми родители, обърнете внимание на имунизационния статус на децата Ви, по отношение на ваксинопрофилактиката срещу морбили. Деца, при които е пропусната тази ваксина, трябва да бъдат незабавно имунизирани или реимунизирани. Целта е да се предпазят неимунизираните и нереимунизираните деца от заболяване и да не се допусне епидемично разпространение на морбили на територията на нашата страна.
Всеки гражданин, който не е наясно със своя имунизационен статус спрямо морбили, може да го узнае чрез изследване на кръвна проба за титър на антителата (клас IgG) срещу морбили. Това може да бъде направено в немалко от лабораториите във Варна. При отрицателен титър или желание за имунизация/реимунизация, ваксината може да бъде поставена от ОПЛ на всеки и в Имунизационния кабинет на РЗИ-Варна, като биопродукта трябва да бъде закупен предварително от аптечната мрежа чрез заявка. Припомняме на всеки, че ваксината е въведена след 1969г. Хората родени преди това могат да имат имунитет само, ако са преболедували от морбили. |