Да се върне текстът в закона, предвиждащ евтаназия за кучетата, които не бъдат потърсени в 14-дневен срок, настояват местни и софийски специалисти. Изводите си те са обобщили в доклад, който миналата седмица е бил предоставен на варненския кмет Кирил Йорданов. На редовния си брифинг днес той изтъкна, че според прогнозите на експертите, ако не бъдат предприети спешни мерки, проблемът с бездомните кучета ще достигне критични измерения през следващите 3 години. Специалистите препоръчвали формулирането на общонационална политика и законодателни промени. Според тях България трябва да приложи опита на САЩ и Германия, които с евтаназия на непотърсените животни са решили проблемите си с бездомните кучета още през 70-те години на миналия век. Едва когато броят на уличните четириноги спадне достатъчно, може да се върнем към по-либералното законодателство, смятали експертите. Кирил Йорданов обмисля да организира дискусия, в рамките на която изводите от експертния доклад да бъдат обсъдени заедно с кметове на други общини в страната. Амбицията е да се инициират законови промени. С тази цел чрез варненската депутатка Станка Маринчева докладът бил предоставен и на Народното събрание.
Кастрацията не дава резултат, изтъкна градоначалникът, като се позова на анализите на специалистите. Според тях с тези мерки не може да се постигне намаляване на популацията на кучетата. Причината е, че не се кастрират животните, родени по домовете, в охраняеми обекти или в ромските махали.
По данни на Кирил Йорданов за последните 8 години във Варна са били кастрирани 13 400 четириноги. През миналата година на кастрация са били подложени 1384 кучета, а на евтаназия - 47. Всяка година се прибират между 700 и 800 мъртви кучета, сочи още статистиката на община Варна.
Източник: chernomore.bg |