Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
До 5 години Варна ще има уникален център за работа със стволови клетки
Автор: Пламена Николова 11:56 / 23.10.2019Коментари ()7292
До 5 години Варна ще има уникален център за работа със стволови клетки. Това съобщи днес проф. д-р Христина Групчева, зам.-ректор "Научна дейност" към на МУ-Варна, предаде репортер на Varna24.bg.

До момента в морската столица са извършени около 140 трансплантации на костен мозък и трансплантация на ломбални стволови клетки от пациент и от донори. В 90% от случаите резултатите са уникални, увериха специалистите. Сред пациентите има случаи на хора с пълна слепота, които след трансплантацията вече четат книги и могат да се справят с живота си самостоятелно и пълноценно.

Информацията бе изнесена в контекста на презентиран проект, спечелен от МУ-Варна, благодарение на който екип от специалисти по биология на стволовите клетки ще разшири научните постижения на Медицинския университет във Варна. 

В конкуренция с над 100 подадени проектни предложения, МУ-Варна е първата българска институция, спечелила конкурса "Ръководител от ЕНП". Проектът с наименование "TRANSTEM", предвижда създаване на ново научно направление към Научно-изследователския институт на МУ-Варна, направление по биология на стволови клетки. 

Проектът е на стойност 1,5 млн.евро и е за срок от 5 години, с начало октомври 2019 г. 

"Във всички органи на  човешкото тяло има различно количество стволови клетки. Те са в състояние да възстановят зрелите клетки в съответния орган. Чрез този проект ние целим да привлечем специалист, който да допълни и надгради съществуващия човешки потенциал в областта на регенерацията", сподели директорът на Научно изследователския институт към МУ-Варна проф. Антон Тончев. 

Към момента в МУ-Варна има три научни екипа, чието поле на изследвания са стволовите клетки в различни органи. Преди три години МУ-Варна привлича проф. Игор Резник от университет в Йерусалим. Проф. Резник, който е координатор на настоящият проект, е специалист по костно-мозъчни стволови клетки. До момента професорът и неговият екип са извършили над 100 трансплантации на стволови клетки в УМБАЛ "Св. Марина", предимно при хематологични заболявания. Започнали са клинични изпитания за използването на костно-мозъчни стволови клетки при автоимунни заболявания като множествена склероза. 

Проф. Резник сподели днес, че проектът на МУ-Варна не само ще допринесе за развитието на клиничните аспекти на приложение на стволови клетки, които вече се прилагат в УМБАЛ "Св. Марина", но ще надгради научните изследвания в тази област на медицината, както в България, така и в региона. 

Друг научен екип, ръководен от проф. Христина Групчева, въвежда трансплантация на консервирана амниотична мембрана през 2005 г., и работи върху култивирането на собствени и донорски лимбални стволови клетки от 2014 г. Така в базата на МУ-Варна се лекуват заболявания, които водят до роговична слепота. През последните две години са извършени над 120 процедури и е спасено зрението на много пациенти. 

Третият екип е този на проф. Антон Тончев, специалист по стволови клетки в мозъка. Той и неговите колеги са пионери в България в това поле на регенеративната медицина. Дори и при възрастните в определени зони на мозъка се откриват стволови клетки, които са в състояние да образуват нови нервни клетки. Поради нарастващия брой заболявания, които протичат със загуба на нервни клетки, на мозъчните стволови клетки се възлагат големи надежди те да открият нови терапевтични хоризонти в неврологията и психиатрията. 

Повече за проекта и перспективите за работата и лечението със стволови клетки във Варна - вижте във видеото!



https://www.varna24.bg/novini/varna/Do-5-godini-Varna-shte-ima-unikalen-centur-za-rabota-sus-stvolovi-kletki-907910
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.