© | Излизането навън дори само за един или два часа не бива да бъде подценявано. Това каза пред "Фокус“ началникът на Психиатрия и военна психология подполк. доц. Данчо Дилков.
"Излизането навън дори само за един или два часа, не бива да бъде подценявано. Това е достатъчно време човек да си отдъхне, да се полюбува на природата, да подиша по-чист въздух, да се разсее, виждайки съвсем различни картини. Навън рискът не е толкова голям. Когато се спазват мерките няма въобще повишен риск. Ако се измиват ръцете с най-обикновен сапун и вода, опасността е нулева“, добави той.
"Нали разбирате, че този вирус няма да изчезне дори след пет месеца или пет години, той ще продължи да циркулира и ние трябва да свикнем с това да се пазим малко повече от преди. Може би преди бяхме занемарили личната хигиена до голяма степен и това с измиването на ръцете трябва да ни стане редовен навик“, подчерта доц. Дилков.
"Не бих казал, че клаустрофобията се е увеличила повече. Но тези, които си имат склонността към клаустрофобия, сега е момента да се изяви по-ясно. Докато тези, които се тревожат за здравословното си състояние, също са подложени сега на изпитание, тъй като в медиите се чува страшната информация, която е свързана с това, че има опасност да бъдем заразени, че има опасност да се боледува тежко. А пък те самите имат склонност предимно това да чуват и виждат, на другото не обръщат такова голямо внимание. Да, за тях това е изпитание“, каза още той. |