© | Затоплянето на времето ще намали силата на коронавируса. Това смятат български учени, които забелязват, че при топло и сухо време той умира по-бързо.
Те предполагат, че топлото и сухо време ще намали разпространението на COVID-19, но той няма да изчезне.
"Повишението на температурите ще намали преживяемостта на вируса в пръските, с които се разпространява от болен човек на здрав – т.е. пръските при говор, кихане и кашляне, тъй като вируса е по-стабилен на по-хладно и влажно, съответно на по-топло и сухо време по-бързо ще изсъхнат пръските и той ще загуби жизнеността си“, казва проф. д-р Ива Христова, зам.-директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Вирусът обаче попада в организма и ако сме докосвали заразени повърхности, след което пипнем очите, устата или носа си. Затова не трябва да разчитаме само на топлото време в борбата с инфекцията, пояснява бТВ.
"Може да очакваме, че топлото и влажно време ще ни помогне в борбата с коронавируса, но не може да разчитаме само на него. Факт е, че в Иран и Австралия казват, че вируса се разпространява независимо от топлото и влажно време. Други пък напомнят, че в Индия може би точно заради горещото и влажно време заболеваемостта не е толкова голяма, колкото се е очаквали“, коментира проф. Радостина Александрова, доктор по вирусология в БАН. |