1 000 000 българки били бити в детството си

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:00 / 25.04.2014
571
1 000 000 българки са били бити и малтретирани в детството си. Това показва проучване на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA). Резултатите от изследването са въз основа на 42 000 интервюта, проведени през 2012 г. с жени на възраст между 18 и 74 години от всички 28 страни членки на ЕС. Интервютата са взети на база социо-демографски характеристики за всяка страна или средно по 1500 жени от всяка държава членка са участвали в изследването.

Българинът налага, унижава и насилва жената, любовницата, приятелката и дори майка си като в Средните векове. Всяка четвърта жена у нас, или 23%, е била жертва на физическо или сексуално насилие от страна на партньора си. В немалко случаи едното е придружено от другото. 14 на сто също са преживели такъв тип насилие, но извършителят не е бил техен партньор. Данните съобщи Геновева Тишева - управител на Фондация "Български център за джендър изследвания" и председател на Сдружение "Алианс за защита срещу домашното насилие".

Цифрите показват, че в Европа бият и насилват повече отколкото у нас. 33% от жените там съобщават, че са жертва на физическо, психическо и сексуално насилие. Те не са емигранти от по-слабо развитите части на света, а европейки - коренячки. Тази цифра се доближава много до страните в арабския свят, където пердахът и малтретирането са честа практика. Най-много бият съпругите си финландците (30%), най-малко - австрийците (13%).

"Призналите за насилие срещу тях вкъщи в по-икономически развитите страни със стари демокрации са повече, отколкото в останалите страни, защото там има развити политики, възможности за превенция и хората са се научили да не крият проблема вкъщи", поясни Тишева.

Същевременно се оказва, че 29 на сто от жените в нашата страна, което е един милион от общо 3 777 999 жени у нас, в детството си са преживели физическо, сексуално или психологическо насилие. В рамките на ЕС средният процент е 33.

Издевателствата у дома ескалират най-много по празниците, обясни Елена Трифонова от фондацията.

Независимо, че у нас всяка четвърта яде пердах вкъщи или е малтретирана, няма къде да отиде, ако положението стане твърде критично.

Кризисните центрове за жени жертви на домашно насилие в България се броят на пръсти. Такива към момента от тези, се управляват от организациите от Алианса за защита срещу домашното насилие има само в Силистра, Варна, Бургас, Плевен и Перник. Очаква се скоро в Димитровград също да бъде създаден подслон за жертви на домашно насилие, като услугата ще се управлява от клона и партньорите на Фондация "Български център за джендър изследвания" в Хасково и Димитровград. Надяваме се да може да се осигури финансирането на услугата. Кризисен център в София се управлява и от ФА "Анимус".

С няколко легла за такива жени в апартамент в центъра на София разполага и фондация "Анимус". До тях жертвите обаче стигат много трудно.

Ако те не знаят, че в техния град има място, където да подслонят глава, буквално остават на улицата. В най-добрия случай отиват при близки, обясниха от фондацията. Към тях могат да ги насочат и от полицията, но жертвите на домашно насилие като цяло се притесняват да потърсят помощ от органите на реда.

Ако жената е насинена и отиде в спешното отделение на болницата, от там много рядко съобщават в полицията, че имат тежък случай на домашно насилие. Ако все пак жертвата отиде в полицията, от там търсят неправителствена организация, която поддържа подслон за жертви на насилие, или социалните служби, които обаче не са специализирани в тази услуга.

Едно от малкото неща, които полицаят може да направи, е да привика насилника да подпише предупредителен протокол, обясни Елена Трифонова от Фондация "Български център за джендър изследвания". Полицаят не може да предприеме никакви други мерки, включително и задържане, ако няма престъпление от общ характер.

Той не може да се обърне и до съда за издаване на заповед за незабавна защита на жертвата. Преди промяната в Закона за защита от домашно насилие от 2009 г. това бе възможно, но вече не е задължение на служителите на вътрешното ведомство.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Заради липса на мантинели: Кола виси на ръба на пропаст край Плов...
Четири прохода са затворени за камиони, два от тях за всички МПС
Медицинските сестри са недостатъчни и това не е тайна, но има реш...
Помните ли 17-годишната Ивана от Дупница? И 2024 година ще свърши...
Лекари със съвети при алкохолно отравяне и как да помогнем на чов...
Сварява първата си бира в домашна тенджера преди 6 години, днес п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).