© Varna24.bg | | Професионален военен вече се става с дебели връзки. Високата безработица направи службата в армията в мечтана работа за редица българи, признаха войници и офицери, които имат различен стаж в армията ни. Формално приема на рейнджъри се осъществява със заповед на министъра на отбраната и назначаването на специални комисии. Реално обаче всичко зависи от командира на съответното поделение, твърдят запознати. На фона на икономическата криза у нас и съпътстващата я безработица сигурна заплата от 600 до 900 лв. не е за пренебрегване, особено в провинцията. Това е най-малката придобивка след служба в професионалната войска. За постъпване на даден войник ходатайстват хора на различни властови позиции. Никога не става въпрос за пари, а по-скоро за услуги, които командирът на поделението прави на различни властимащи, разказаха запознати. Така например е известно, че в Сливен бивша общинска съветничка успя да уреди сина си като кадрови войник чрез ходатайство. След като бъде назначен на работа в армията, войникът има огромен шанс да замине на мисия. А оттам идват и големите заплати. Според върнали се от мисия рейнджъри всеки шест месеца служба зад граница носят най-малко по 20 бона. Затова и в момента за почти всяко място в армията напират поне по двама. "Наистина има голям интерес към службата в армията. Постоянно имаме запитване по електронната поща на министъра на отбраната, в пресцентъра и в Централното военно окръжие", потвърди и полк. Цветан Цветков, началник на сектор "Кариерно развитие" във военното министерство. За жалост вече не съществуват центрове за набиране на войници, а свободните места се обявяват в сайта на военното ведомство и в Агенцията по заетостта."Набирането на войници е свързано с обявяване на длъжности, които са свободни за лица, завършили граждански училища. Търсим всякакви специалисти, които да попълнят тези длъжности", обясни Цветков, като подчерта, че засега свободни места няма. В
Централното военно окръжие вече се води специална статистика на всички кандидати да станат професионални войници. Преди да бъдат обявени свободните места, те се предлагат на вече наетите в армията. Така се дава преимущество на войника, който иска да се премести в друг град и на по-хубава позиция във войската.
Според Цветков най-вероятно през тази година няма да бъдат обявявани нови свободни места за професионални войници, защото престоят сериозни щатни промени в средата на годината. Едва след това ще е ясно дали ще има нужда от нови попълнения.
В момента в родната армия работят близо 20 000 българи.
Източник: в. "Стандарт" |