Причините и в двата случая са основно търсене на работа и емиграция, като далеч назад остава обучението в чужбина.
Най-предпочитаните дестинации са в ЕС - Германия (15% от роднините и 19% от приятелите), Англия (14% и 19%) и Испания (по 13%), като следват Италия, САЩ и Гърция. Близки в Турция посочват по-малко от 10% от респондентите.
56% от анкетираните посочват, че приятелите им се връщат от чужбина за почивка или по време на отпуск. Още 12% от случаите са свързани с новогодишните празници, а една пета (21 на сто) са без специална причина.
Гурбетчии - да, емигранти - не
15% от запитаните изказват намерение сами да напуснат страната за по-продължителен период от време. Близо една трета от тях планират да отпътуват в рамките на тази година, а почти още толкова - след една до две години.
Това означава, че един от десет българи би желал в следващите 24 месеца да смени държавата - поне временно.
Основна причина отново е търсенето на работа, като относително малко от запитаните твърдят, че искат да се преместят за постоянно.
Ние сме страна-член на ЕС от 2007 г., все казваме, че не сме напълно интегрирани, особеното за европейските страни е, че голяма част от хората работят в съседни страни, движат се след професията си. Това коментира социологът Марчела Абрашева.
По думите й за разлика от 90-те, когато пътуването в чужбина е било изключително скъпо, сега близо 2 млн. българи имат реална информация "от първа ръка" какво става извън пределите на родината.
Източник: btv