Раздвижването на земята в повечето случаи не се усеща от хората. "Над 97 % от трусовете са т. нар. микроземетресения, които не се усещат. Тези, които са осезаеми за хората, са средно 32 година. Те пак варират - някоя година могат да са 50, друга да бъдат 20", казва проф. Ботев пред "Телеграф".
В България удрят приблизително 30 земетресения с магнитут от 3 и над 3 по скалата на Рихтер за година, а тези със сила от 2 и над 2 по Рихтер са около 300-400. Според международна класификация само разклащането със сила от 3 нагоре се усеща от хората.
Тази година земята под краката ни се тресе по-рядко в сравнение с миналата, отчитат сеизмолозите. През 2012 г. земните недра у нас се бунтували по-често заради силното пернишко земетресение с магнитут от близо 6 по скалата на Рихтер. Тази година обаче има по-висока честота на земетресенията с магнитут 4. "Трябва да се случат близо 50 труса с такава сила, за да дадат енергията на едно единствено като това в Перник. На територията на страната през 2013 г. земетресенията от 4 по Рихтер са 4. Средно в годината в България има по два труса с такава сила. Те предизвикват малко по-голямо безпокойство сред населението. Визирам последния природен катаклизъм между Доспат и Сатовча. След него последваха десетина труса с магнитут около 2 и 3, които също бяха усетени от хората", казва още проф. Ботев.
"Малко по-голяма е активизацията, но това е нормално. Ако имахме 30 такива земетресения на година, това щеше да е аномалия. Тогава трябва да преценим дали това не представлява шокова серия на предстоящо много силно земетресение. Но трусовете са откъслечни, не са в една и съща зона - едното беше до Доспат, другото в Симитли, в Кърджали и едно в Провадийско. Нямаме такива поредици от земетресения, които да ни обезпокоят, че може да очакваме по-силно", категоричен е професорът.
През последните 80 години в България не е имало нито едно земетресение с магнитут над 6, най-силното беше пернишкото със сила от 5,8 по Рихтер. За сравнение за същия период в Гърция и Турция били отчетени 58 труса с магнитут над 6.
Трусовете край морето са редки, но мощни, казват специалистите.Преди повече от 100 години - през 1901 г., в шабланската сеизмична зона удря природно бедствие със сила от 7,2 по скалата на Рихтер. Трус с магнитут от 4,8 в района бил регистриран през август 2009 г.
"Тази сеизмична зона не може да се сравнява с останалите в България. Когато там стане земетресение няма дълги афтършокови поредици, каквито имаше след пернишкия катаклизъм. Тъй като трусовете са със значително по-ниска честота, там се натрупва голяма енергия и когато има трус, той е по-силен", обяснява проф. Ботев.
Още в първия век преди новата ера древният град Бизоне бил опустошен след катаклизъм. Той се намирал на мястото на сегашна Каварна и се смята, че магнитутът на природното бедствие бил над 7 по Рихтер.
Източник: Блиц