Броят на обезлюдените села в България с всяка година нараства. Последните данни от текущата демографска статистика показват, че към края на 2009 г. селата без жители са 148. Броят на тези само с един човек пък е 43.
Преди 10 години безлюдните села са били 92, а още десет години по-рано броят им е бил 56. През годините обаче немалка част от тях са били заличени от картата на България с решение на Министерския съвет. Това става по искане на кмета на общината, когато в тях 20-30 години не живее никой, а сградите са толкова разрушени, че са неизползваеми. Пътища няма, а електроподаването отдавна е прекъснато.
При всяко преброяване обаче анкетьорите обикалят съществуващите безлюдни села, за да регистрират останалите без стопани къщи. Случва се след като години наред в едно село не е живял никой, все пак там да се заселят жители.
От години Габровска област е рекордьор по обезлюдени села. Към края на 2009 г. броят им е станал 61. Следва Великотърновска област с 39 села без обитатели. Основно това са някогашни махали в Централния Балкан. Суровият живот високо в планината и липсата на перспектива отблъсква хората. Родопите също остават с все повече безлюдни села - в Кърджалийско те са 9, а в Смолянско - 5.
Около 29% от населението на България живее в селата, чийто брой е 5100. Годишно около 30 хиляди техни жители ги напускат и се преселват в градовете. Прогнозите на Асоциацията на българските села е, че до 10 години броят на безлюдните села в България ще достигне 1000. Голяма част от тях вече изобщо няма да съществуват.
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (86): | |