Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
20 г. по-късно: България бе на крачка от гражданска война
Автор: Екип Varna24.bg 13:30 / 04.02.2017Коментари (0)2951
©
Преди 20 години на същата дата мнозина смятаха, че България ще поеме по нов път, а днес малцина помнят повратния момент, след който започна вторият възход на демокрацията - втората демократична революция.

Накратко - тогава номинираният за премиер от управляващата БСП Николай Добрев заедно с новия лидер на партията Георги Първанов върнаха мандата за съставяне на ново правителство на току-що избрания за президент Петър Стоянов. Някои смятат, че с този ход те спасяват България от гражданска война и се слага край на политическото безвремие.

"Да затворим фабриката за илюзии" призоваваше Стоянов (президент 1997-2002) в началото на мандата си в размирното време.

Денят на разума го нарича Велислава Дърева. "Четвърти февруари трябва да остане и като един символ на разума", казва години по-късно Първанов.

20 години след 4 февруари 1997 година имахме поредната рулетка с даването на мандати и разменянето на папки. Папките, които политическите сили върнаха само преди два месеца на вече бившия президент Росен Плевнелиев нямат нищо общо с прословутите две папки на предшественика му, тогава лидер на БСП Георги Първанов.

Твърди се, че преди 20 години Николай Добрев като кандидат-премиер и Георги Първанов като лидер на БСП отиват в президентството с две папки - в едната е съставът на новия кабинет, а в другата е отказът да се възползват от мандата. Петър Стоянов обаче казва, че папката е само една - с имената на новите министри. Той твърди, че отказал да я вземе. За две папки потвърждава и в спомените си Жан Виденов. До днес обаче витае съмнение доброволно ли се отказва БСП.

На 22 декември 1996 г. Жан Виденов подава оставка като лидер на БСП и като премиер на правителството. Положението в страната е много тежко - хиперинфлация, българският лев подскача всеки ден спрямо щатския долар и германската марка.

Заплатите се плащат всяка седмица и се харчат веднага, защото от сутринта до вечерта парите вече са обезценени.
СДС вече е нанесъл първия си удар над БСП, печелейки президентските избори.

На 8.01 БСП предлага ново правителство, начело с досегашния вътрешен министър Николай Добрев. Президентът Желев отказва да даде мандат. Коментарите са, че така той оставя тежката работа на Стоянов, който встъпва в длъжност две седмици по-късно - на 22 януари.

По улиците вече има шествия, организирани от СДС. Немислимото се случва на 10.01.

Парламентът е обграден, има безредици. Разгневените хора се опитват да влязат в сградата на Народното събрание, за да потърсят сметка на депутатите от социалистическата партия. Ръководството на СДС едва успява да "тушира" ситуацията, спомнят си журналисти, станали преки свидетели на случилото се.

През деня и ранната вечер площадът около НС на практика е милитаризирана зона на сблъсъци между цивилни и полиция. Напрежението ескалира, когато бившият вътрешен министър Любомир Начев решава да си тръгне от парламента. Тогава по БНТ случката бе предадена на живо - полицаите го питат - "Къде, г-н Начев", а отговорът е - "Прибирам се, ще си ходя".

Хората нападат, полицаите нахлуват. Денят е тежък, вечерта - още повече. Ситуацията тъкмо е утихнала и в малките часове на нощта на 10 срещу 11 януари полицията атакува с палки и щитовете останалите 1000-2000 души. На другия ден равносметката е десетки ранени, сред които и депутати от СДС. Бившият премиер Филип Димитров е в болница с разбита от полицаите глава.

Следва 4 февруари.

БСП връща мандата. Подписано е споразумение за провеждане на предсрочни парламентарни избори през април 1997 г. и за запазване на социалния мир.



Отказът на БСП от втори управленски мандат е оценен тогава почти от всички участници като "проява на героизъм", а от самия Николай Добрев с думите "Избрах съгласието и разума" (така се казва и неговата книга, издадена през 1999 г.). Вътре в БСП обаче го определят като предател - нещо, за което с тежко чувство говори синът на покойния вече Добрев - Кирил.

"Отрежете ми главата, аз не съм предател. Ако останем на власт, не може да освободим улицата без насилие", казва Добрев във вечерните часове на 4 февруари пред парламентарната група на левицата. Жан Виденов не ми го прощава и затова и не отива на погребението му, разказва и журналистът Валерия Велева.

Непосредственият резултат от 4 февруари беше посредническата роля на президента Петър Стоянов за преодоляване на кризата. На 12 февруари е назначено служебно правителство на Стефан Софиянски. Кабинетът на Софиянски надвиши правомощията си, но обяви въвеждането на валутен борд, изпрати молба за членство в Северноатлантическия пакт. Предсрочните избори на 19 април 1997 г. са спечелени категорично от Обединените демократични сили (СДС, Демократична партия, БЗНС, БСДП).

 

 

Източник: Вести









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
ЦСКА-София в Първа Лига сезон 2024/25
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: