Голяма част от 400-те милиона европейски граждани днес трябва да дадат гласа си по време на четвъртия и последен ден на изборите за ЕП, съобщава Би Би Си. От четвъртък, когато започна вотът, своето право на глас вече упражниха във Великобритания, Ирландия, Чехия, Латвия, Малта и Словакия. В неделя евровотът се провежда в 21 държави от ЕС.
Около 6,4 млн. австрийци трябва да изберат 18 депутати в 751-местният европарламент. Социологическите допитвания показват, че водещите са двете основни партии - консервативната Австрийска народна партия и Социал-демократическата партия, които са с почти еднаква подкрепа.
Подобно на други европейски държави Гърция също гласува за евродепутати. За 21 мандата претендират 1299 кандидати, което е своеобразен рекорд. Последните социологически допитвания показват, че опозиционната партия СИРИЗА, която обещава да преразгледа тежките споразумения с международните кредитори, изпреварва двете управляващи партии "Нова демокрация" и лявоцентристката ПАСОК.
В Италия според анализатори вотът за европарламент може да повлияе на вътрешно-политическа ситуация на Апенинския полуостров. На Италия се полагат 73 евромандата, а кандидатите за тях 807 души.
В Германия за 96 места в ЕП претендират 1053 кандидати. Най-много са кандидатите за евродепутати във Франция (3753) и Испания (2106).
Международни социологически агенции публикуваха няколко анкети преди вота, от които става ясно, че политическите партии в Белгия, Испания и Франция издигат по-опитни политици, а кандидатите от Чехия, Дания и Холандия са с най-малко опит.
Социолозите са направили изводите си на базата на резюметата на 318 кандидати за следващия Европейски парламент. Всеки кандидат-депутат получава точки за политическия си опит и за това от колко време датира този опит.
Социолозите разглеждат и 565 души, които са били членове на Европейския парламент в периода между 2004 и 2009 г. и между 2009 и 2014 г. Резултатите за Белгия остават високи: средно по 300 точки и нагоре за двата периода. При определяне на политическата тежка категория с 400 и повече точки, 23,7% от разгледаните кандидати от Белгия попадат в нея. Испания и Франция са също добре представени. В дъното на класацията е Холандия със 112 среден брой точки. Няма кандидати от Холандия с резултат над 400 точки, нито за 2004 или 2009 г. Дания е със среден резултат 161, Чешката република със 180 и Обединеното кралство със 193 точки посочват нови хора в бюлетините.
Новоизбраният Европарламент ще има 751 депутати, включително неговият председател. Мандатът им ще приключи през юли 2019 година. Би Би Си коментира, че резултатите от евровота ще окажат влияние върху живота на над 400 милиона европейци, а новият ЕП ще има повече правомощия от друг път.
Още по темата (230): | |