© | | Около 24% средно е загубата по преносната мрежа на топлофикациите за страната, а в София процентът е по-малък - 18%. Това каза Димитър Куюмджиев, директор "Сигурност на енергоснабдяването" в Министерството на икономиката енергетиката и туризма (МИЕТ) на Национална среща за бъдещето на топлофикационния сектор в България.Експертът подчерта, че няма по-ефективен и благоприятен процес от топлофикационния, той е и екологичен. Този сектор има потенциал за намаляване на замърсяването на климата от вредни газове. Топлофикация за съжаление се ползва едва от 15-16% от населението за отопление и топла вода от централизирано подаване. В страната има 22 топлофикации, седем са закрити поради отпадане на абонати, 13 са частни и две са общински - това са "Топлофикация София" - най-голямата и с най-голям брой клиенти, и "Топлофикация - Шумен". Частните топлофикации направиха обновяване, докато в държавните всичко си остана същото, каза Куюмджиев.
През 2005 г. е спряно субсидираното, тогава топлофикационният сектор е бил на малка печалба. След това почва нарастване на загубите до 2008 г., която е най-тежка, за да се стигне до 2011 г., когато за пръв път има печалба на топлофикационните дружества, посочи Куюмджиев.
През 2005 г. събираемостта е била 63%, а през 2009 г. е имало най-ниската събираемост от 50%. В момента отново има признаци за подобряване на събираемостта. Основен проблем са старите инсталации на топлофикациите, чиито турбини не са обновявани откакто са монтирани, каза още експертът. Той посочи, че въпреки проблемите, жалбите и критиките, абонатите на топлофикациите се увеличават, заради комфорта, равномерността и приятната атмосфера, които осигуряват.
Източник: в. Стандарт |